Reklama

Rynek odszkodowawczy będzie uregulowany

Niedługo powstanie projekt uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych

Publikacja: 10.06.2011 14:27

- Prace Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministrze Finansów wskazują na to, że  wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących kancelarii odszkodowawczych w nieodległym okresie czasu jest więcej niż prawdopodobne – mówi Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Kancelarie odszkodowawcze to firmy pomagające klientom ubezpieczycieli uzyskać wyższe odszkodowania. Zajmują się też m.in. pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań za ustanowienie służebności przesyłu i szeroko rozumianym doradztwem prawnym. Na warszawskim parkiecie notowane są dwie największe tego typu spółki: Votum i Europejskie Centrum Odszkodowań.

Według ubezpieczycieli istnieje konieczność uregulowania ich działalności. Ten tematy był przedmiotem prac Rady Dobrych Praktyk Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2010 r. „Funkcjonowanie podmiotów odszkodowawczych na obecnych zasadach stanowi duże zagrożenie dla rynku" – czytamy w sprawozdaniu Rady za 2010 r.

- PIU opisując doradztwo odszkodowawcze w kategoriach „zagrożenia dla rynku" najwyraźniej definiuje jako rynek zakłady ubezpieczeń, zapominając, że podstawowym, choć słabszym, podmiotem rynku jest konsument. Właśnie potrzeby konsumentów wynikające z polityki ubezpieczycieli były jednym z czynników rozwoju doradztwa odszkodowawczego – mówi Krupa. Podkreśla, że jego zdaniem uregulowanie rynku odszkodowawczego przyniesie korzyść zarówno kancelariom, jak i klientom. - Każda kancelaria podlega weryfikacji przez rynek, ale dodatkowa weryfikacja będzie korzystna. Na rynku pozostaną najlepsi – uważa Krupa.

- Funkcjonowanie kancelarii odszkodowawczych nie jest zagrożeniem dla zakładów ubezpieczeń, w szczególności gdy kancelarie działać będą w pewnych ramach prawnych i etycznych. Natomiast ich obecna działalność często jest niekorzystna przede wszystkim dla klientów – tłumaczy Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU. Twierdzi, że poszkodowani często otrzymują do podpisania niekorzystne umowy, z których wycofanie się jest trudne lub niemal niemożliwe. - W umowach tych spotkać można zapisy np. o ogromnych prowizjach dla kancelarii – dodaje Prądzyński.

Reklama
Reklama

Według Krupy zarówno kancelarie jak i ubezpieczyciele zgadzają się, że organem nadzorującym działalność rynku odszkodowawczego powinien być KNF. Według PIDiPO doradcy odszkodowawczy powinni zdawać egzaminy oraz kupować OC (jak np. adwokaci czy brokerzy ubezpieczeniowi).

Ubezpieczenia
PPK będą dalej rosnąć. Nie można zaniedbać edukacji i promocji
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk prezesem PZU ze zgodą KNF
Ubezpieczenia
Zgrzyt na linii zarząd PZU - skarb państwa. Spółka wypłaci sowitą dywidendę
Ubezpieczenia
Zmiana za sterami PZU Życie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia
Szefowa LINK4 odchodzi ze stanowiska. Oficjalnie: Chęć realizacji nowych wyzwań
Reklama
Reklama