- Zainteresowanie wyraziło ponad dziesięć firm, otrzymały już wstępne informacje, teraz czekamy na podpisanie umów o poufności. – mówi osoba zbliżona do transakcji. Analitycy szacują cenę Warty na 1 – 1,5 mld zł (to trzecia firma ubezpieczeń majątkowych w Polsce). Negatywnie na jej wycenie zaważy silne połączenie biznesu życiowego spółki ze sprzedawanym osobno Kredyt Bankiem. Obie firmy należą do belgijskiej grupy KBC.
– Wycena Warty na poziomie 1 mld zł wydaje mi się jednak zbyt niska – stwierdził w rozmowie z „Rz" prezes Vienna Insurance Group Polska Franz Fuchs. VIG potwierdził także swoje zainteresowanie kupnem spółki. W Polsce firma Fuchsa jest właścicielem m.in. InterRisku i Compensy. – Zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest dla nas majątkowa część biznesu spółki, jednak jako że sprzedawany jest on razem z częścią życiową, chcemy kupić całość – dodał Franz Fuchs.
Do przejęcia Warty szykuje się także obecna już kiedyś w Polsce szwajcarska grupa Zurich. Informację tę potwierdziła zaangażowana w transakcję instytucja finansowa. Wśród chętnych wymieniany jest też ubezpieczyciel z kapitałem dalekowschodnim.
Według bankowców inwestycyjnych biorących udział w tej operacji to japoński Sompo, druga największa firma sektora ubezpieczeń majątkowych w Japonii. Warcie przygląda się też zagraniczny fundusz private equity. W transakcji jest również obecna francuska Axa, której, jak zauważają eksperci, może szczególnie na przejęciu zależeć, jako że ten silny na rynku globalnym ubezpieczyciel wciąż nie osiągnął w Europie Środkowo-Wschodniej masy krytycznej.
– Minęły już czasy, gdy Axa kupowała dużo, ale tanio. Firma jest w Polsce w mało wygodnej sytuacji, zajmując w biznesie majątkowym dopiero 22. pozycję – komentuje osoba z branży. Wymieniane są też niemieckie Allianz i Talanx (właściciel HDI-Asekuracji) oraz włoskie Generali. Wśród potencjalnie zainteresowanych nie pojawia się natomiast żaden gracz ze Stanów Zjednoczonych.