Cena polisy zależała od kierunku i celu wyjazdu, koszt ten mógł być nawet kilkukrotnie wyższy – podaje porównywarka ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl

Na niższe ceny polis turystycznych zza dzień podróży mogły liczyć osoby wyjeżdżające na dłuższe wyjazdy. Cena tego samego ubezpieczenia dla jednej osoby pełnoletniej w zależności od długości wyjazdu wahała się od 3,40 zł (powyżej 31 dni) do 5,47 zł (do 3 dni) za dzień. Osoby wyjeżdżające w okresach od 4 do 30 dni płaciły średnio 4,39 zł za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej.

Na cenę polisy wpływ ma liczba i wiek ubezpieczonych osób. W przypadku najbardziej popularnej w minionym sezonie wakacyjnym długości wyjazdu (między 8 a 14 dni) najwięcej płaciły osoby ubezpieczające się w pojedynkę – średnio 4,47 zł za dzień. Na niższe ceny (4,09 zł) mogli liczyć ci, którzy kupowali ubezpieczenie dla dwojga w ramach jednej polisy. Najtańsze polisy towarzystwa ubezpieczeniowe oferowały parom, które ubezpieczały się z co najmniej jednym dzieckiem (3,24 za dzień).

Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia turystycznego jest rodzaj wyjazdu i idący za nim zakres ubezpieczenia. Najczęstszym celem wyjazdu w minionym sezonie wakacyjnym był wypoczynek. W przypadku tego rodzaju podróży średnia cena polisy (bez względu na długość pobytu i liczbę ubezpieczonych osób) wynosiła 4,34 zł za dzień ochrony. Dodatkowe ryzyko, jak np. uprawianie sportów ekstremalnych podczas urlopu, podnosiło cenę polisy. Osoby wyjeżdżające z myślą o nurkowaniu musiały zapłacić średnio 7,82 zł za dzień, a uprawiające sporty podwyższonego ryzyka np. jazda na skuterze wodnym – 9,98 zł. Sporty zaliczane do ekstremalnych, np. zjazd na rowerze górskim, podnosiły składkę o ponad 200 proc.. Jej cena w tym wypadku wynosiła średnio 13,13 zł za jeden dzień ochrony.

Korzyści płynących z zakupu ubezpieczenia turystycznego nie sposób wymienić. Polisa może być bowiem pomocna w tak wielu sytuacjach, ile tylko zakłada konkretna umowa. I mimo, że cena ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników, to wcale nie musi być wysoka. Przed wyjazdem warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby mieć gwarancję najlepszej polisy, w korzystnej cenie.

Artykuł powstał w oparciu o dane ze sprzedaży polis turystycznych w porównywarce ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl w okresie od 1.06.2017 r. do 31.08.2017 roku.