Dorota Arciszewska-Mielewczyk zasiadała w parlamencie przez 22 lata, od 1997 r. do 2019 r., początkowo jako posłanka Akcji Wyborczej Solidarność, następnie Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i Platformy Obywatelskiej, a w 2004 r. przystąpiła do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Odbyła też dwie kadencje w Senacie z ramienia PiS, tracąc mandat 13 października 2019 r. w rywalizacji z Kazimierzem Kleiną z KO.

Teraz Arciszewska-Mielewczyk stanie na czele państwowej spółki Polskie Linie Oceaniczne, zajmującej się świadczeniem usług żeglugowych, utrzymywaniem regularnych połączeń na morzach Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym, zaopatrzeniem statków oraz rekrutacją załóg. 

Dotychczasowym szefem PLO był Krzysztof Adamczyk, również członek Rady Nadzorczej. Konkurs na nowego prezesa zakończył się w piątek 20 grudnia.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, które ukończyła kolejno w 1992 r. i 1994 r. Jest założycielką Powiernictwa Polskiego, należy również do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i stowarzyszenia KoLiber.

Arciszewska-Mielewczyk zasłynęła w 2017 r. z tego, że była najbardziej zadłużonym politykiem zasiadającym w Sejmie. Jak wynikło z oświadczeń majątkowych polityków, była posłanka PiS miała wtedy ponad 18 mln zł długu.