KLM miał otrzymać pakiet 3,4 mld euro, w tym miliard euro bezpośrednich pożyczek na przetrwanie kryzysu sanitarnego. — Uważam to za mocno rozczarowujące, ale w tych warunkach nie możemy uruchomić tej pożyczki — dowiedział Hoekstra dziennikarzom.

Związek pilotów argumentował, że zgodził się już na zamrożenie zarobków do marca 2022 i nie można teraz zmieniać umowy w ostatniej chwili. Związki pracowników naziemnych i pokładowych zgodziły się na dłuższe zamrożenie płac, które ma trwać tak długo, jak linia będzie korzystać z rządowego wsparcia — pisze Reuter.

Przed ogłoszeniem przez rząd swej decyzji prezes KLM, Peter Elbers powiedział, że „bez tej pożyczki KLM nie przetrwa w tych trudnych czasach”. W komunikacie dodał, że linia nie zbankrutuje natychmiast, ale jej rezerwy „nie potrwają dłużej jak kilka miesięcy”.

W piśmie do parlamentu minister Hoekstra zachował możliwość uruchomienia pakietu, jeśli wszyscy pracownicy KLM zgodzą się na 5-letnie zamrożenie płac. „Od KLM i związków zawodowych zależy zapewnienie, że spełnią postulaty rządu” — stwierdził i dodał, że druga fala pandemii zmieniła oczekiwania, jak szybko linie lotnicze odbiją się. „Perspektywy są mroczne, więc tym ważniejszy jest dobry program restrukturyzacji dla zapewnienia długofalowej odbudowy KLM” — napisał minister.