To dlatego Lufthansa jeszcze zimą zrezygnowała z pomysłu rejsów szczepionkowych do Moskwy, gdzie pasażerowie mieliby otrzymywać dawkę Sputnika V. Tyle że w Europie rosyjska szczepionka nie została uznana przez Europejską Agencję Leków (EMA). Więc oczywiście dawałaby ona jakąś ochronę przy możliwym zachorowaniu na koronawirusa, ale już nie jest uznawana w strefie Schengen jako furtka do podróży. Zresztą w chwilę później w Niemczech pojawiły specyfiki Pfizera BioNTecha, Moderny i Astry Zeneki.

Teraz kolejnym krajem, który oferuje szczepionki dla turystów jest jeden z emiratów arabskich – Abu Zabi, gdzie można się zaszczepić wybierając preparat: Pfizer BioNTech bądź chińskie Sinovac Biotech. Władze Abu Zabi są zdania, że w ten sposób będą w stanie zachęcić turystów do przyjazdu. I to nie tylko takich, którzy chcą wykąpać się w ciepłym morzu czy popatrzeć na pustynię.

Zaszczepienie Sinovakiem daje możliwość wjazdu do Chin, bez konieczności odbywania kosztownej dwutygodniowej kwarantanny. Z kolei specyfik Pfizera BioNTechu ma zachęcić do przyjazdu Rosjan, którzy nie ufają Sputnikowi V. Z Polski można dolecieć do Abu Zabi z jedną przesiadką płacąc od 4,8 tys. złotych w górę. Taniej będzie od 17 września, kiedy z Katowic wystartuje Wizz Air. Wtedy za bilet powrotny trzeba będzie zapłacić ok. 600 złotych. Oczywiście można również polecieć do Dubaju, a stamtąd autostradą przejechać do Abu Zabi. Chińczycy akceptują wprawdzie także szczepionkę Pfizera BioNTecha, ale tylko w przypadku, kiedy pasażer przylatuje z Dallas w Teksasie.

Jak wynika z aplikacji telefonicznej Seha, czyli emirackiego odpowiednika polskiego NFZ, bezpłatnie zaszczepić się mogą jedynie osoby, które albo uzyskały wcześniej wizę, bądź też są obywatelami krajów upoważnionych do uzyskania wiz na lotnisku w emiracie. Do tego kwalifikują się obywatele większości krajów UE, w tym Polska, oraz np. Rosja czy Chiny. Podczas rejestracji na szczepienia i samych szczepień cudzoziemcy mają obowiązek przedstawienia paszportu z wbitą ważną wizą. Z tym że emiracki Komitet Przeciwdziałania Kryzysom i Klęskom Żywiołowym poinformowało również o możliwości bezpłatnego zaszczepienia tych, którym wizy już wygasły, ponieważ będzie to korzyść dla pozostałych „w wyjątkowych warunkach pandemii”.