Tanie norweskie linie lotnicze poinformowały, że ponad sto samolotów nie odbywa żadnych lotów. Na razie lata zaledwie 25-30 maszyn - informuje Reuters.

W sierpniu Norwegian przewiózł łącznie 313,3 tys. pasażerów. W sierpniu 2019 roku było ich 3,5 mln. Średnio jedynie 61 proc. miejsc w samolotach było zajętych, podczas gdy rok wcześniej wskaźnik kształtował się na poziomie 90 proc.

W maju grupa wierzycieli i kredytodawców przejęła kontrolę nad Norwegian Air w ramach finansowania ratunkowego. To pozwoliło otrzymać rządowe gwarancje na pożyczkę w kwocie 3 mld koron norweskich (336 mln dolarów) i uniknąć bankructwa linii lotniczej.

Pieniędzy z pierwszej transzy pomocy starczy do kwietnia 2021 roku. Norwegian ma nadzieję na uzyskanie drugiej transzy pomocowej. Prowadzi również rozmowy z rządem Norwegii w sprawie dodatkowego wsparcia.

Z powodu wstrzymania działalności transatlantyckiej i ograniczonych tras europejskich znaczna część działalności Norwegii koncentruje się obecnie na Norwegii, Szwecji i Danii.