Polska szykuje zakaz wjazdu dla ciężarówek z Rosji i Białorusi

Polska zamierza zawiesić ruch towarowy na przejściach granicznych z Białorusią dla pojazdów pochodzących z Białorusi i Rosji. Rząd opublikował projekt rozporządzenia.

Publikacja: 26.05.2023 17:37

Polska szykuje zakaz wjazdu dla ciężarówek z Rosji i Białorusi

Foto: Robert Przybylski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia, które zablokuje wjazd ciężarówek z Rosji i Białorusi na teren Polski.

„Zawiesza się do odwołania towarowy ruch graniczny na przejściach granicznych z Republiką Białorusi dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej” – napisano w projekcie.

Czytaj więcej

Duma jednogłośnie przeciwko polskim przewoźnikom

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po jego ogłoszeniu.

Jak wyjaśnia resort, decyzja o jak najszybszym zawieszeniu ruchu granicznego z Białorusią wynikła z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. „Ze względu na nagły, kryzysowy charakter zdarzeń zaszła konieczność podjęcia pilnych działań zapobiegawczych” – wytłumaczono w uzasadnieniu do projektu.

Jak dodano, „projekt rozporządzenia nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej” i „nie wymaga zasięgnięcia opinii, dokonania konsultacji oraz uzgodnienia z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej”.

We wtorek, 23 maja, rosyjska Duma Państwowa uchwaliła jednogłośnie apel do rosyjskiego rządu o wprowadzenie zakazu wjazdu i tankowania w Rosji dla polskich przewoźników, co ma być odwetem za przyjęty przez Unię Europejską piąty pakiet sankcji. Duma zaproponowała jedynie wyłączenie możliwości „tankowania pojazdów polskich przewoźników drogowych po rosyjskich cenach detalicznych, ustalając dla nich koszt paliwa na poziomie cen Unii Europejskiej”.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Transport
Autosan w końcu produkuje broń. Pancerny waran znad Sanu
Transport
Linie lotnicze zbierają rezerwacje na lot elektrykiem. Odbędzie się w 2028 r.
Transport
Ukraińcy chcą więcej połączeń kolejowych z Polską. Testują swoje nowe wagony
Transport
Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów
Transport
OT Logistics stawia na rozwój w portach