Zanim nowe przepisy nie wejdą w życie żaden statek zarejestrowany lub kontrolowany przez Rosję nie wpłynie do portu w Wielkiej Brytanii.

- Sektor morski ma fundamentalne znaczenie dla handlu międzynarodowego i musimy odegrać naszą rolę w ograniczaniu rosyjskich interesów gospodarczych i pociąganiu rosyjskiego rządu do odpowiedzialności – napisał sekretarz ds. transportu Grant Shapps w liście do wszystkich portów w Wielkiej Brytanii.

- Będziemy starać się wspierać porty brytyjskie w identyfikowaniu rosyjskich statków i będziemy komunikować się bezpośrednio z odpowiednimi portami, gdy zidentyfikujemy statki zmierzające do portów brytyjskich, które wchodzą w zakres zakazu – dodał.

Czytaj więcej

Wielka Brytania chce zabronić rosyjskim statkom dostępu do brytyjskich portów

Wcześniej rząd Wielkiej Brytanii rozważał ograniczenie prawa rosyjskich statków do korzystania z brytyjskich portów po tym, jak okazało się, że rosyjski tankowiec ma zacumować w tym tygodniu na Orkadach. W brytyjskich portach wciąż cumuje wiele rosyjskich statków, pomimo nasilających się embarg handlowych wobec rosyjskich przedsiębiorstw i podmiotów państwowych.