Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią jeździć pociągami lub chcą bardziej ekologicznie dostać się na wakacje do Chorwacji. W Dzienniku Urzędowym Urzędu Transportu Kolejowego podano informację o zgodzie na dostęp do torów dla czeskiego przewoźnika RegioJet na polski odcinek trasy linii kolejowej Kraków Główny – Rijeka/Split – Kraków Główny.

Zgoda obowiązuje od 15 czerwca 2022 do 26 września 2026 roku. Przewozy na trasie mogą być wykonywane tylko w okresie wakacyjnym – czyli od czerwca do września w rozkładach jazdy 2021/22 (czyli obecnym), 2022/23, 2023/24, 2024/25 i 2025/26. Na trasie tej RegioJet będzie mogło uruchomić po jednej parze pociągów na dobę w relacji Kraków Główny – Rijeka/Split (we wtorki, piątki i niedziele) oraz po jednej parze pociągów Rijeka/Split – Kraków Główny (w poniedziałki, środy i soboty).

Czytaj więcej

Konflikt ukraiński: Linie lotnicze zmieniają rozkłady

Kolejnym warunkiem dla RegioJet jest ograniczenie dostępności tych pociągów tylko do połączeń międzynarodowych, czyli w kierunku do Rijeki/Splitu na polskich stacjach będzie można tylko wsiadać, a w drodze powrotnej tylko wysiadać. Pociągi nie będą zabierać pasażerów krajowych.

Urząd Transportu Kolejowego zastrzegł, że przewozy mogą być wykonywane przez RegioJet tylko lokomotywami Siemens Vectron lub Bombardier Traxx lub mającymi „takie same bądź lepsze parametry techniczne, eksploatacyjne i jakościowe”. Do tego zgoda obejmuje od 7 do 15 wagonów, w tym wagonów z miejscami do leżenia. Biorąc pod uwagę, że RegioJet planuje odjeżdżać z Krakowa o godz. 15.30, a docierać do stacji docelowych ok. 12.20, jest to dobry pomysł, wpisujący się w dodatku w trend renesansu nocnych połączeń kolejowych w Europie, jako alternatywy dla mniej ekologicznych przelotów.