Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła wybranych wykonawców, którzy spełnili warunki pierwszego etapu postępowania, do składania ofert cenowych. Firma, która wygra przetarg, wybuduje drugą jezdnię ekspresówki na odcinku od węzła Lotnisko do Podwarpia o długości prawie 10 kilometrów.
O wyborze będą decydować trzy kryteria: cena, termin wykonania oraz okres gwarancji. Kontrakt ma być realizowany w systemie „buduj".
Jedna jezdnia trasy S1 pomiędzy Podwarpiem a drogą wojewódzką nr 913 stanowiącą dojazd do lotniska w Pyrzowicach została wybudowana jeszcze w latach 2005-2006. Następnie w okresie 2010-2012 powstał dwujezdniowy odcinek od węzła Pyrzowice na autostradzie A1 do węzła Lotnisko. Dobudowanie brakującej jezdni do istniejącego fragmentu trasy wydłuży ekspresówkę w pełnych parametrach.
Droga S1 stanowi ważną część sieci drogowej na południu Polski. Na razie istnieją tylko jej fragmenty: ominięcie Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, oraz odcinki pomiędzy Bielskiem-Białą a Zwardoniem. W przyszłym roku drogowcy zaczną trasę wydłużać. Do roku 2020 ma powstać 17,5 kilometra na kierunku Pyrzowice-Kosztowy: 9,7 km od Pyrzowic do Podwarpia oraz 7,8 km pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą. Na lata 2018-2021 zaplanowano budowę 8,5-kilometrowego obejścia Węgierskiej Górki, a w roku 2018 zacznie się budowa 40-kilometrowego odcinka Kosztowy - Bielsko-Biała. Ten ostatni fragment pozwoli na szybkie połączenie śląskiej aglomeracji z Bielskiem i całym Podbeskidziem. Pobiegnie po nowym śladzie i zostanie ukończony w 2022 roku.
Budowa trasy nie obejdzie się jednak bez problemów. Odcinek Kosztowy – Bielsko przebiega przez obszar Natura 2000, w sąsiedztwie byłego obozu Auswchitz-Birkenau i przez tereny, na których działa kopalnia Brzeszcze. Z kolei poprowadzenie S1 na obejściu Węgierskiej Górki spowoduje duże zwiększenie ruchu samochodów na terenie gminy.