Największy Dreamliner w powietrzu

Najnowszy i największy Dreamliner, B787-10, wykonał w piątek pierwszy lot. Tym samym rozpoczął się program testowania tej maszyny nafaszerowanej najnowszą technologią.

Publikacja: 02.04.2017 10:44

Największy Dreamliner w powietrzu

Foto: Bloombreg

Samolot prowadzony przez kapitana Tima Berga wystartował o godz. 9.38 miejscowego czasu z North Charleston w Południowej Karolinie i wylądował o 14.35. — Mieliśmy wspaniały lot. Samolot zachowywał się dokładnie tak, jak się spodziewaliśmy — stwierdził kapitan na konferencji prasowej.

Po zakończeniu testów w 2017 r. samolot wejdzie do eksploatacji w 2018 roku.

Samolot w cenie katalogowej kosztuje 312,8 miliona dolarów. Jest największym z rodziny trzech Dreamlinerów produkowanych z kompozytów węglowych. Ze względu na wielkość produkowany jest w zakładzie Boeinga w North Charleston. To jedyny zakład tego koncernu montujący odrzutowce poza stanem Waszyngton.

Jest drugą i ostateczną wydłużona wersją pierwotnego modelu B787-8, który pojawił się w 2011 r. Jest o 5,5 metrów dłuższy od B787-9 i ma 330 miejsc, o 40 więcej od „dziewiątki" i o 88 od „ósemki". Jego główne części: skrzydła, elementy kadłuba i stery powstają w firmach w Japonii, Chinach, Włoszech, Szwecji, Francji i Wielkiej Brytanii. Klienci mogą wybierać do niego silniki produkowane przez General Electric albo Rolls-Royce'a.

Boeing zdobył dotąd potwierdzone zamówienia na 1200 modeli 787, z tego połowę stanowią 787-9, bo linie lotnicze uruchamiają nowe trasy, zyskując na ekonomicznej eksploatacji. Dotąd dziewięciu klientów wpłaciło zadatki na 149 maszyn B787-10.

Airbus chce konkurować z największym Dreamlinerem swoim A330neo, przerobioną starszą wersją aluminiowego A330 ze sprawniejszymi silnikami. Dotąd sprzedał ponad 220 takich samolotów. Obie te maszyny są doskonałym środkiem transportu na krótsze trasy.

Zbiegiem okoliczności tego samego dnia odbyły się pierwsze loty airbusa A319neo i antonowa An-132D, lekkiego samolotu turbośmigłowego.

Transport
USA znów uderzają w Chiny. Biały Dom nakłada opłaty na chińskie statki
Transport
Zamówione przez Chińczyków Boeingi wracają do Stanów Zjednoczonych
Transport
Na drogach przybywa aut po kolizjach i wypadkach
Transport
Wokół Warszawy powstanie nowa obwodnica
Transport
Chińczycy nie chcą boeingów? Rosjanie chętnie je kupią. I mają pomysł za co