Państwowa grupa finansowa CDP wraz z funduszami inwestycyjnymi Macquarie i Blackstone negocjuje od roku z Atlantią sprawę odkupienia tej filii, aby zakończyć spór Atlantii z rządem wywołanym po zawaleniu się mostu autostrady w 2018 r. zarządzanej przez filię.

Konsorcjum przedstawiło w lutym wiążącą prepozycję wyceniającą ASPI na 9,1 mld euro, ale doradcy Atlantii uznali wtedy, że ta filia jest warta co najmniej 10,5 mld. Do dziś nie doszło do poprawy tej propozycji. Atlantia zwróciła się też do konsorcjum o zagwarantowanie sumy do 700 mln euro na potencjalne roszczenia odszkodowań i kolejnych 800 mln euro na trwające postępowanie sądowe, co zmniejszyło atrakcyjność oferty CDP.

Według informatorów Reutera, istnieje nadal możliwość negocjacji, zwłaszcza po niedawnej decyzji rodziny Benettonów, właścicieli 30 proc. udziałów w Atlantii, którzy poparli dalsze rozmowy z CDP, zwrócili się do przewodniczącego rady nadzorczej o negocjacje mające poprawić ofertę konsorcjum. Mniejszościowi udziałowcy Atlantii, m.in. fundusz spekulacyjny TCI, ogłosili z kolei, że chcą odrzucenia oferty konsorcjum, bo ich zdaniem jest za tania.

Nowym terminem dla Atlantii przyjęcia albo odrzucenia oferty konsorcjum jest teraz 27 marca.