„Masz małe doświadczenie albo żadne, ale jesteś mocno zmotywowany(a)? Ścieżka kadeta jest dla ciebie!" - zachęca komunikat Air France o kursie szkolenia na pilotów. Kurs będzie trwać 24 miesiące, zapisy kandydatów od 20 stycznia.

Wymagane warunki są mało restrykcyjne. Należy przede wszystkim mieć obywatelstwo kraju europejskiego (włącznie ze Szwajcarią), mówić płynnie po francusku i dobrze po angielsku, mieć stan zdrowia klasy 2 i nie odpaść więcej niż raz w innej akcji werbunkowej. Kandydaci powinni mieć maturę i zaświadczenie przysposobienia teoretycznego z pilotażu ATPL Avion (trwa 2 tygodnie), być na drugim roku nauki przygotowawczej do wyższych studiów (classe prépa), ukończyć ją (BAc +2) albo być studentem 2-letniego programu specjalizacji zawodowej (master).

Jeśli kandydat spełnia te warunki, musi zapłacić 160 euro za egzamin, złożony z testów na logikę, argumentowanie i wyciąganie wniosków, z ogólnej kultury i języka angielskiego, a także w zakresie testów psychotechnicznych i psychomotorycznych. Osoby, które zdadzą ten egzamin, zostaną przyjęte na 24-miesięczny kurs. Jego koszt wynosi 80 tys. euro, ale według dziennika „Sud-Ouest" wraz ze wszystkimi wydatkami będzie to 80-100 tys. euro.

Osoby przeszkolone będą mogły pilotować samoloty A320 Air France albo B737 filii low cost Transavia France. Francuski przewoźnik będzie potrzebować po 250 nowych pilotów rocznie do 2022 r. w związku z własnym rozwojem, a także z powodu rosnącej liczby pilotów odchodzących na emeryturę.