Zarówno Deutsche Bahn, jak i związek maszynistów GdL odmówiły komentarza przed wspólną konferencją prasową, która ma się odbyć w czwartek w Berlinie. Jako pierwszy o zawarciu porozumienia poinformował Business Insider.

Maszyniści niemieckich kolei państwowych najpierw zatrzymali ruch towarowy a następnie pasażerski. Związek zawodowy GdL domagał się podwyżki płac o około 3,2 procent, podobnie jak w sektorze publicznym, a także premii z tytułu pandemii w wysokości 600 euro w 2021 roku.

W przeciwieństwie do Związku Zawodowego Kolei i Transportu (EVG), nie chciał się jednak zgodzić na zamrożenie płac w tym roku. Deutsche Bahn zaoferowało GDL podwyżkę w wysokości 3,2 procent, ale weszłaby ona w życie później niż domagał się tego związek. Kierownictwo DB zaproponowało również negocjacje w sprawie premii, nie podając jednak konkretnej kwoty. Zdaniem związkowców świadczy to o „prowokacjach i dezinformacji ze strony firmy”. Związek zawodowy poinformował też, że DB nie poszedł na żadne ustępstwa w sprawie kontynuacji emerytury zakładowej. Ponadto obie strony wciąż nie mogą porozumieć się, co do okresu obowiązywania układu zbiorowego.