Prokuratura bierze się za Ubera

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo przeciwko amerykańskiemu Uberowi oraz estońsko-chińskiemu Taxify. To efekt zawiadomienia związków zawodowych reprezentujących taksówkarzy – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 10.04.2019 17:08 Publikacja: 10.04.2019 16:57

Prokuratura bierze się za Ubera

Foto: Bloomberg

Jak poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury, śledztwo wszczęto w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu państwa z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o kwotę 700 mln złotych.

Trudne negocjacje z taksówkarzami. Chcą wyłączenia aplikacji

Jeszcze przed wszczęciem śledztwa, na etapie czynności sprawdzających, Prokuratura Okręgowa w Warszawie zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania tych podmiotów oraz podmiotów z nimi współpracujących na polskim rynku. W piśmie od prokuratury czytamy: „Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych m.in. w zawiadomieniach o przestępstwie. W toku śledztwa wyjaśniane będą wątki związane nie tylko z odprowadzaniem podatków przez podmioty wskazane w zawiadomieniu, ale również kwestie realizacji innych obowiązków, w tym w zakresie praw pracowniczych. Postępowanie dowodowe jest w toku, a sprawa jest objęta zwierzchnim nadzorem służbowym Prokuratury Krajowej”.

Ilona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji w firmie Uber w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, mówi „Rzeczpospolitej”:

Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce. Mamy zarejestrowaną spółkę w Polsce, która odprowadza wszystkie należne podatki oraz przestrzega polskiego prawa fiskalnego. Według ogólnodostępnych danych, autorstwa Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), Uber odprowadza największy podatek korporacyjny do budżetu państwa – znacznie większy niż jakakolwiek korporacja taksówkarska w Polsce. W 2017 roku zaraportowany zysk netto spółki Uber Polska, będący podstawą opodatkowania, wyniósł 8,8 mln zł, z czego firma odprowadziła w Polsce 1,675 mln zł podatków. To również największy podatek odprowadzany przez wszystkie korporacje działające w branży przewozowej. Co więcej – kierowcy korzystający z aplikacji Uber są niezależnymi przedsiębiorcami, którzy również odprowadzają należne podatki: VAT, składki ubezpieczeniowe oraz – najczęściej – podatek liniowy 19% od uzyskanego dochodu

Jak poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik prokuratury, śledztwo wszczęto w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu państwa z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego.

Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o kwotę 700 mln złotych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Niemiecki superpociąg lepszy od francuskiego TGV
Transport
Kubańska linia lotnicza bez paliwa. Zmuszona do zawieszenia działalności
Transport
Lotniczy dress code. Jak się ubrać na podróż samolotem
Transport
Gorszy kwartał Lufthansy (strajki) i Air France-KLM
Transport
Rosyjscy hakerzy znów w akcji. Finnair wstrzymuje loty
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił