IAG też liczy na lepsze ceny

Brytyjska grupa IAG, właściciel British Airways, Iberii, Aer Lingus i Vuelinga ogłosił rekordowy bilans I kwartału, zwykle najsłabszego w roku, ale jak i inni konkurenci liczy na lepszą ewolucję cen biletów w sektorze

Publikacja: 07.05.2017 13:55

IAG też liczy na lepsze ceny

Foto: 123RF

Grupa wypracowała zysk operacyjny w wysokości 170 mln euro (+9,7 proc.), podczas gdy analitycy zakładali 140,5 mln, choć zmniejszyła obroty o 2,8 proc. do 4,93 mld, też lepsze od oczekiwań. Wpłynęły na to poprawa tendencji w cenach biletów i zmniejszenie kosztów na skutek działań oszczędnościowych i tańszego paliwa. — To rekordowy wynik I kwartału, tradycyjnie najsłabszego, ale poprawiła się tendencja jednostkowego przychodu na podróżnego — stwierdził szef IAG, Willie Walsh.

 

IAG obniżyła w ubiegłym roku prognozę wyników z powodu deprecjacji funta szterlinga po referendum o Brexicie, w I kwartale straciła 32 mln euro na zamianie swych zysków w walucie brytyjskiej na jednolitą.

Grupa spodziewa się w II kwartale pierwszego od 2014 r. wzrostu przychodu na kilometropasażera. Ten wskaźnik dotyczący obrotów w porównaniu z mocami przewozowymi zmalał w I kwartale o 3,1 proc. w cenach stałych, ale Walsh jest zadowolony. — Stwierdzamy tendencję, która była problemem numer jeden wielu linii lotniczych. Tendencja wskazuje na poprawę i zmienia się szybciej niż oczekiwaliśmy — dodał. Podobne opinie dotyczące cen i rezerwacji przed sezonem letnim wyraziły wcześniej Lufthansa i Air France.

Przewoźnicy powietrzni mają od kilku lat do czynienia ze spadkiem cen biletów, europejscy dostrzegają już oznaki zmiany tendencji, bo tempo spadku tych cen maleje.

Rozwój Level i Vuelinga

Prezes Walsh poinformował, że nowa tania linia dalekich lotów Level doda w 2018 r. w swej europejskiej bazie dwa-trzy nowe samoloty.

IAG ogłosiła w marcu uruchomienie w tym roku z Barcelony linii Level obsługującej obie Ameryki początkowo dwoma A330 z załogami Iberii. Rezerwacje na lato okazały się „oszałamiające", zwiększając zaufanie do nowego przedsięwzięcia.

- Szukamy na tym etapie dodatkowych samolotów dla Level w 2018 r. Należy więc spodziewać się dwóch, trzech więcej we flocie i wejścia do przynajmniej jednego miasta europejskiego — powiedział Walsh analitykom.

Odrębnie uważa, że problemy Alitalii pomogą taniemu Vuelingowi rozwinąć działalność we Włoszech, ale IAG nie jest zainteresowana przejęciem włoskiej linii. — Dostrzegamy pewne możliwości organicznego wzrostu we Włoszech. Zobaczymy, czy przyspieszy to wzrost Vuelinga — stwierdził Walsh.

Transport
Zagłuszanie sygnału GPS - poważny problem dla lotnictwa
Transport
Bruksela przywołuje do porządku 20 linii lotniczych. Chodzi o „greenwashing”
Transport
Niemiecki superpociąg lepszy od francuskiego TGV
Transport
Kubańska linia lotnicza bez paliwa. Zmuszona do zawieszenia działalności
Transport
Lotniczy dress code. Jak się ubrać na podróż samolotem
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej