Ryanair odwoła od 40 do 50 lotów dziennie w najbliższych sześciu tygodniach w związku z kłopotami z personelem - informuje brytyjskie dziennik "The Guardian". To efekt zwiększonej liczby urlopów załóg, pogody, a także strajków kontrolerów ruchu lotniczego we Francji.

Zgodnie z wymogami IAA, Ryanair musi rozliczyć zaległe urlopy dla pracowników do 31 grudnia 2017 roku, aby przejść do kolejnego kalendarza od 1 stycznia 2018.

Serwis branżowy fly4free.pl napisał, że w ten weekend Ryanair odwołał 160 lotów w całej Europie. Do końca października Ryanair zamierza anulować w sumie ok. 2 tys.

Ryanair przekonuje, że chce poprawić punktualność swoich przelotów.

"Aby poprawić punktualność całego systemu, która spadła poniżej 80 proc. w pierwszych dwóch tygodniach września. Było to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak strajki we Francji, zła pogoda, zwiększona liczba urlopów obsługi (pilotów i personelu pokładowego). Zgodnie z wymogami IAA, Ryanair musi rozliczyć zaległe urlopy dla pracowników do 31 grudnia 2017 roku, aby przejść do kolejnego kalendarza od 1 stycznia 2018. Punktualność linii spadła z 90 do 80 proc., co jest niedopuszczalnym poziomem zarówno dla przewoźnika, jak i klientów" - napisano w komunikacie linii lotniczej, który cytuje serwis fly4free.pl.

Ryanair informuje pasażerów o odwołanych lotach mailowo. Listę odwołanych połączeń można też znaleźć na stronie internetowej przewoźnika. Klientom zostaną zaproponowane alternatywne loty albo pełny zwrot poniesionych kosztów.

Brytyjska telewizja BBC policzyła, że odwołane mogą dotyczyć niemal 300 tys. osób.