Kapela ze wsi Warszawa powstała 13 lat temu. Już po roku zdobyła II nagrodę oraz nagrodę publiczności w Radiowym Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.

W 2000 roku zespół rozpoczął częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się z dużym zainteresowaniem mediów i publiczności. Wkrótce potem zaczął używać także angielskiej nazwy Warsaw Village Band. Przed sześcioma laty Kapela odbyła udane trasy koncertowe po Europie, Ameryce i Azji, a także została laureatem prestiżowego konkursu Radia BBC Radio 3 Awards for World Music. – Na początku przyciągaliśmy ludzi z ciekawości. Polska od kilku lat funkcjonowała według zachodnich standardów, stawała się normalnym krajem.

Jeżeli chodzi o muzykę, byliśmy jednak terra incognita – opowiadał Maciej Szajkowski, bębniarz zespołu w wywiadzie dla „Życia Warszawy”. – Traktowano więc Kapelę jak Tuaregów z Mazowsza. Mnóstwo ludzi pytało nas po koncertach o detale, instrumenty, sposoby śpiewania. Dbaliśmy o to, by z każdym kolejnym występem budować z nimi kontakt, podtrzymywać ich fascynację. Nauczyliśmy się akcentować to, co w muzyce folkowej jest uniwersalne. Stroniliśmy zaś od nieczytelnych kwestii etnograficznych. To trudne. Tym bardziej iż ważna jest dla nas także warstwa duchowa muzyki.

Piąty, ostatni na razie album kapeli ze wsi Warszawa ukazał się w 2008 roku i przyniósł grupie trzecią statuetką Fryderyka. Obecnie zespół tworzą: Maja Kleszcz – śpiew, wiolonczela, Magdalena Sobczak Kotnarowska – śpiew, cymbały, Wojtek Krzak – skrzypce, altówka, nyckelharpa, bębny, Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia, Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, Ewa Wałecka – śpiew, skrzypce.

Kapela ze Wsi Warszawa w podróży TVP Kultura | 19.05 | PIĄTEK | 8.05 | SOBOTA