– Wszystko może się zdarzyć – obiecują twórcy spektaklu.

I chyba można im wierzyć, bo Wytwórnia to miejsce niezwykłe. Nie tylko z racji ulokowania w malowniczych pofabrycznych budynkach. Spotykają się tu także ciekawi artyści.

Przedstawienie o Muminkach przygotowało Studio Teatralne Koło. To niezależna grupą teatralna założona w 1997 roku z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej PWST. Jej spektakle oparte są głównie na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego.

„Dolina Muminków w listopadzie” jest pierwszą propozycją grupy skierowaną do młodych widzów. – Kończy się lato – snują opowieść autorzy przedstawienia. – Jedni robią jesienne porządki, inni stwierdzają, że trzeba kogoś odwiedzić. Dziwnym trafem wszyscy spotykają się w domu Muminków. I choć gospodarzy nie ma, decydują się zostać...

Trzeba być pozytywnie zakręconym, by tuż przed początkiem lata opowiadać o listopadzie. I trzeba mieć na tę opowieść pomysł. Wydaje się, że Gorzkowski go miał. Sięgnął po ostatnią, dziewiątą książkę Tove Jansson. To, że Muminki występują w niej jedynie we wspomnieniach innych postaci, dało mu okazję do przedstawienia bohaterów i ich sielankowej doliny z perspektywy, jaką – z biegiem lat – tworzy sobie każdy czytelnik serii. Dlatego spektakl może przynieść ciekawe doświadczenia także dorosłym dziś fanom fińskich trolli.

[i] „Dolina Muminków w listopadzie”, scen. i reż. Igor Gorzkowski, Studio Teatralne Koło, Teatr Wytwórnia, ul. Markowska 18, bilety: 15 i 25,50 zł, rezerwacje: tel. 22 741 23 05, niedziela (30.05), godz. 12, 20, poniedziałek (31.05), godz. 20 [/i]