„Imagine” Krystiana Lupy spektaklem roku 2022 w Łodzi

„Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie głosami widzów zwyciężyło w Plebiscycie Plastry Kultury 2022 jako najlepszy spektakl roku 2022.

Publikacja: 23.03.2023 07:11

„Imagine” Krystiana Lupy spektaklem roku 2022 w Łodzi

Foto: Materiały Prasowe

„Imagine” to artystyczna podróż wybitnego reżysera do świata hipisowskiej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Wychodząc od słów piosenki Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści - w czasach gdy trwa m. in. agresja na Ukrainę.

Prapremiera odbyła się w kwietniu ubiegłego roku na XXVIII na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

- Dziękuję dyrektorowi Pawłowi Łysakowi i Zespołom obu Teatrów za tę wielką artystyczną przygodę i wzorcową współpracę. Prapremiera w Łodzi była zwieńczeniem drogi, którą szliśmy razem z Krystianem Lupą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - podkreśla dyrektorka łódzkiego Teatru Powszechnego Ewa Pilawska.

Czytaj więcej

Światowa prapremiera „Imagine” Krystiana Lupy

"Gdyby zapytano mnie o największego reżysera teatralnego tworzącego w Polsce, odpowiedziałabym bez wahania: Krystian Lupa. Każdy jego spektakl zapada w nas głęboko.Nie daje o sobie zapomnieć, uwiera nas, zostaje w głowie i w ciele. Lupa to artysta-wizjoner, którego nie interesują bezpieczne, pozorne opowieści. Zabiera nam poczucie komfortu i stawia fundamentalne pytania. Co zrobiliśmy z tym światem? Co zrobiliśmy ze sobą? Czy potrafimy spojrzeć na siebie w lustro? - to fragment wstępu Ewy Pilawskiej do książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”, której premiera odbędzie się 2 kwietnia na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych.

1 i 2 kwietnia obejrzeć będzie można też „Rodzeństwo” w reżyserii Lupy z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Festiwal odbywa się pod patronatem „Rzeczpospolitej".

Plastry Kultury to jeden z najważniejszych łódzkich plebiscytów kulturalnych, w którym łodzianie od 2013 roku wybierają zwycięzców w kilku kategoriach (m.in. teatr, literatura, film). Finałowa gala przyznania nagród odbyła się w Domu Literatury w Łodzi.

Teatr Powszechny w Łodzi wielokrotnie odbierał Plastry Kultury w kilku kategoriach - za „Spektakl roku”, „Kultowe miejsce” czy „Wydarzenie teatralne roku”. W tej ostatniej kategorii, po corocznych zwycięstwach, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych otrzymał Mega Plaster Kultury.

Teatr
Gdy Polka i Ukrainka kierowały teatrem w Berlinie
Teatr
Dzień Dziecka w Teatrze Capitol Przenieście się do świata fantazji w weekend 3 - 4 czerwca!
Teatr
Zawsze jest MODA NA TEATR, czyli Teatr Capitol dla wszystkich i dla każdego!
Teatr
Festiwal „Teatralny świat" w Brnie. Nasza Europa po przejściach
Teatr
We włoskich teatrach cudzoziemcy muszą iść na emeryturę
Teatr
„Empuzjon” Olgi Tokarczuk debiutuje na scenie