Ci twórcy związani byli przez całe lata z najlepszymi zespołami z Izraela: Batsheva Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company i Noa Dar Dance Group. Yossi Berg pracował także dla brytyjskiego DV8 Physical Theater, czyli kompanii, którą można śmiało nazwać wielką, taneczną firmą gwarantującą komercyjny sukces w dowolnym miejscu na świecie. Doświadczenia zdobyte w DV8 i Batsheva przełożyły się na rozwój choreograficznej wyobraźni obojga tancerzy. W ich pracach używa się wielu technik ruchu, stawia na ciekawe plastyczne rozwiązania i świeżość pomysłów.

W ciągu pięciu lat współpracy artyści ci ciągle pną się w górę. Berg był trzykrotnie wyróżniony przez izraelskie ministerstwo kultury, otrzymał nagrody na konkursach choreograficznych w Hanowerze i Nowym Jorku. Graf w tym czasie został dwukrotnym laureatem konkursu choreograficznego Dansolution w Kopenhadze. Ponadto obaj dostali nagrodę prestiżowego magazynu „Ballet Tanz”.

Artyści twierdzą, że ich choreografia „4men, Alice, Bach and the Deer” to humorystyczna wersja dark fantasy, będąca połączeniem tekstu, śpiewu oraz tańca, opowiadająca o mężczyznach próbujących zdefiniować istnienie człowieka. Czy przyjęta forma pasuje do tematu i wybranych kompozycji Jana Sebastiana Bacha, oceni już sama publiczność.

Sęk tylko w tym, jaka ona będzie. Bo jest jeden minus spotkania z izraelskimi twórcami – wybór miejsca pokazu. Organizatorzy zamiast ukłonić się środowisku i wiernym fanom tańca współczesnego, swoje gwiazdy „transferują” na scenę kojarzoną z baletem klasycznym. Tym samym najciekawiej zapowiadającą się choreografię swojej imprezy pokażą przede wszystkim tym widzom, którzy z nowym teatrem ruchu niewiele mają wspólnego i najczęściej tego typu prac nie rozumieją. Nie jest to jedyny taki przypadek na naszym rynku – ograniczenie finansów i miejsc odpowiednich do pokazywania tańca często wymuszają podobne działanie. A to ma swoją cenę. Jest nią strata wspaniałej, intymnej atmosfery...

[i]„4men, Alice, Bach and the Deer” Yossi Berg & Oded Graf; tańczą: Hillel Kogan, Irad Mazliah, Oded Graf, Yossi Berg; Sala Kameralna, Teatr Wielki, pl. Teatralny 1, poniedziałek (21.06), godz. 20, bilety: 50 zł, wejściówki: 20 zł [/i]