Tag:

Prawo Cywilne

Marcin Dziurda: Kodeks jak instrukcja pralki. Skomplikowany i niezrozumiały

Postępowanie cywilne jakoś działa, ale nie spełnia wszystkich funkcji. Winne są bezrefleksyjne i chaotyczne zmiany prawa z ostatnich lat.

Testamenty ustne pod ściślejszym nadzorem. MS planuje innowacyjne zmiany

Większe rygory dla testamentów ustnych, z drugiej strony pomysł ostatniej woli w formie nagrania – to plany Ministerstwa Sprawiedliwości.

MEN chce, by od września działał Rzecznik Praw Uczniowskich

Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rzecznik Praw Uczniowskich. Zajmować się będzie nie tylko prawami ucznia, ale także jego obowiązkami.

Rząd podniesie zasiłek pogrzebowy. Jest nowa kwota

W drugim kwartale 2024 r. Rada Ministrów zamierza przyjąć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w którym przewidziano oczekiwaną od lat podwyżkę zasiłku pogrzebowego.

Julita Karaś-Gasparska: E-rozprawy już na stałe

Od 14 marca przewodniczący składu sędziowskiego może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia zdalnego z urzędu lub na wniosek osoby, która ma w nim uczestniczyć. To skutek nowelizacji k.p.c.

Sąd Najwyższy: Dobry sędzia frankowicz może orzekać o frankach

Wyłączenia sędziego na jego wniosek nie powinno następować jedynie ze względu na ryzyko wątpliwości zewnętrznych obserwatorów. Sędzia frankowicz może więc orzekać w sprawie frankowej. Sąd Najwyższy zdecydował.

Ulga sponsoringowa – niższy podatek dla wspierających lokalny sport, kulturę i edukację

Celem ulgi jest zachęcenie przedsiębiorców do sponsorowania lokalnej działalności o charakterze sportowym, kulturowym, jak i oświatowym, a także wspieranie ich w rozwoju społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozwala ona przedsiębiorcom na pomniejszenie podstawy opodatkowania, dając przy tym wsparcie znacznej grupie podatników.

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest zadaniem władz publicznych

Władze powinny podejmować działania prowadzące do zwiększenia liczby lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a nie do redystrybucji już istniejących.

Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy

Darowiznę można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Ale tylko przez rok od jego ekscesów.

SN o wycenie schedy: darowiznę szacujemy według dnia darowania

Wartość darowizny doliczanej do spadku, np. działki, szacuje się według stanu z dnia darowania, a nie późniejszego przeznaczenia. Sąd Najwyższy się wypowiedział.