Republikański gubernator Mike DeWine podpisał w czwartek ustawę, która zakłada zakaz przerwania ciąży po pierwszym wykrytym biciu serca. Poprzednik DeWine'a, John Kasicz, również republikanin, dwukrotnie zawetował te przepisy.

„Zwycięstwo!” - obwieściła grupa antyaborcyjna z Ohio Faith2Action, która w 2010 roku zapoczątkowała proces zmiany prawa.

Swój podpis DeWine złożył dzień po tym, jak kontrolowany przez republikanów z Ohio stanowy parlament uchwalił jeden z najbardziej restrykcyjnych zakazów aborcji w kraju. Teraz procedura ma być zakazana, jeśli lekarz może wykryć bicie serca.

- "Heartbeat bill" jest kolejnym krokiem w naszej strategii obalenia wyroku Roe przeciwko Wade - powiedział Mike Gonidakis, prezes organizacji Ohio Right to Life. - Podczas gdy inne stany przyjmują radykalne ustawodawstwo w celu zalegalizowania aborcji na żądanie do dziewiątego miesiąca ciąży, Ohio opracowało inną strategię i nadal rozwija ochronę nienarodzonych dzieci - dodał.

Jeszcze przed podpisaniem ustawy, American Civil Liberties Union - organizacja non-profit, której celem jest ochrona praw obywatelskich gwarantowanych przez konstytucję - zapowiedziała, że przygotuję skargę do Sądu Najwyższego w kwestii nowych przepisów, w imieniu Pre-Term Cleveland i trzech innych klinik aborcyjnych w Ohio.

Nowe prawo nie przewiduje wyjątków dla ciąż wynikających z gwałtu lub kazirodztwa.