17 października UE i Wielka Brytania ogłosiły, że porozumiały się w sprawie umowy brexitowej. Teraz wynegocjowaną umowę musi jeszcze przyjąć brytyjski parlament.

Rząd Borisa Johnsona dysponuje w parlamencie 287 głosami, tymczasem większość niezbędna do przyjęcia umowy to 320 głosów. Głosowanie przeciw umowie zapowiedzieli już północnoirlandzcy sojusznicy rządu torysów - Demokratyczna Partia Unionistów (DUP). Głosowanie przeciw umowie zapowiada też kierownictwo Partii Pracy, choć nie jest wykluczone, że część posłów tego ugrupowania poprze układ wynegocjowany przez Johnsona (za głosowanie wbrew dyscyplinie posłowie labourzystów mają nie być usuwani z ugrupowania).

Johnson do przeforsowania umowy będzie też potrzebował głosów 23 byłych posłów torysów, z których 21 sam wyrzucił z partii za poparcie tzw. ustawy Hilary'ego Benna, narzucającej na rząd obowiązek zwrócenia się do UE z prośbą o przełożenie brexitu, jeśli do 19 października parlament nie przyjmie umowy brexitowej.

Głosowanie nad umową odbędzie się na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu 19 października.

Zdaniem McDonnella Johnson głosowanie przegra (wcześniej trzy głosowania ws. umowy brexitowej przegrała była premier Theresa May), choć różnica głosów między przeciwnikami a zwolennikami umowy nie będzie duża.

- Nie wierzę, że ta umowa przejdzie - dodaje jednak.

Według wyliczeń Sky News Johnson może liczyć na 316 głosów poparcia dla swojej umowy.