Informowany o najgroźniejszych terrorystach, Trump odpowiadał, że nigdy nie słyszał o żadnej z tych osób. - A co z Hamzą bin Ladenem? - pytał.

- To było jedyne nazwisko, jakie znał - powiedział NBC News jeden z urzędników z Pentagonu.

Choć najmłodszy syn Osamy bin Ladena nie był uważany za  osobę, która planuje ataki, Stany Zjednoczone przeprowadziły nalot, w którym zginął w 2018 roku. 

Początkowo urzędnicy nie byli pewni jego losu, ale w lipcu NBC News, że amerykańskie władze uznały go za zmarłego. 

Analiza działania, które doprowadziło do nalotu pokazuje, jak Trump podszedł do jednego z najważniejszych zadań prezydenta Stanów Zjednoczonych po zamachach z 11 września: decydowania, który z wrogów Ameryki powinien zostać skazany na śmierć.

Udany nalot na Kasema al-Rimiego, lidera Al Kaidy na Półwyspie Arabskim został ogłoszony przez Biały Dom 7 lutego. Wcześniej, w październiku ubiegłego roku, amerykańscy komandosi zabili al-Bagdadiego.

Jednak były pracownik CIA Douglas London, który w 2018 roku kierował oddziałem agencji zajmującym się atakami na najważniejszych terrorystów powiedział, że obsesja Trumpa na punkcie syna bin Ladena jest jednym z przykładów preferowanego przez prezydenta zabijania "celebrytów', a nie kierowania się priorytetami, które mogłyby w większym stopniu zapewnić bezpieczeństwo kraju.

"Regularnie domagał się aktualnych informacji na temat Hamzy i nalegał, by przyspieszyć nasze wysiłki, które do niego doprowadzą". London zasugerował, że polityka mogła być czynnikiem wpływającym na decyzję Trumpa.