Na całym świecie liczba ofiar koronawirusa przekroczyła już 120 tysięcy. Około 70 procent zgonów związanych z COVID-19, nieco ponad 81 tysięcy przypadków, miało miejsce w Europie. Najwięcej na świecie śmiertelnych przypadków, ponad 23 tysiące, odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Najwięcej zgonów w Europie, 20 tysięcy, stwierdzono we Włoszech. Liczba stwierdzonych na całym świecie zakażeń zbliża się do dwóch milionów. Według monitorującego sytuację pandemiczną Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore obecnie przekroczyła ona 1 930 000 przypadków.

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała dziś, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem.

Jak podkreśliła, w Europie sytuacja jest „mieszana", mimo że w niektórych krajach widać pewne spowolnienie zakażeń. - W Wielkiej Brytanii i Turcji liczba osób zainfekowanych rośnie - zauważyła Harris. - Na razie 90 proc. infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA. Z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń - dodała. Jak podkreśliła, nie należy oczekiwać, że szczepionka na koronawirusa pojawi się wcześniej niż za rok lub nawet później.

Które kraje są najbardziej bezpieczne?

Gdzie można czuć się bezpiecznie podczas pandemii? Na to pytanie odpowiada ranking, opublikowany przez londyński think tank London Deep Knowledge Group (DKG). Uwzględniono w nim 40. krajów, w których w obecnej sytuacji można czuć się najbardziej i najmniej bezpiecznie. 

Analitycy z DKG zebrali między innymi informacje o tym, kiedy w poszczególnych krajach wprowadzono wstępne ograniczenia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, czy miało miejsce wiele naruszeń zasad oraz jaki był i jest zakres ograniczeń dotyczących podróżowania. Tworząc ranking, zwrócono także uwagę na dostępność testów na koronawirusa, a także na to, jak dobrze wyposażone są szpitale.

Z rankingu wynika, że obecnie najbezpieczniejszym krajem na świecie w czasie kryzysu koronawirusowego jest Izrael. Według statystyk liczba ofiar epidemii koronawirusa w tym kraju wzrosła do 119. Obecnie koronawirusa w Izraelu ma 9751 osób, a od początku kryzysu zakaziło się 11 868 ludzi. W stanie poważnym znajduje się 181 pacjentów. Spośród osób, u których w Izraelu potwierdzono koronawirusa, 2 tys. zostało uznanych za ozdrowiałe. 

Na miejscu drugim rankingu znalazły się Niemcy, gdzie zarejestrowano dotąd 2969 zgonów z powodu Covid-19. Łącznie potwierdzono tam 125 098 zakażeń SARS-CoV-2. Ogólnie wyzdrowiało 68 200 zakażonych, czyli 54 proc. wszystkich chorych zidentyfikowanych w Niemczech.

Na podium rankingu znalazła się także Korea Południowa. W poniedziałek informowano, że łącznie odnotowano tam 10 564 przypadków koronawirusa i 222 związanych z nim zgonów. Spośród chorych osób 7354 uznano za ozdrowiałe. 

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Ostatnie trzy miejsca w rankingu zajmują Słowacja, Łotwa oraz Słowenia.

Jak na tym tle wygląda Polska?

W rankingu opublikowanym przez KDG Polska zajęła 33. miejsce. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem u 117 osób. Zmarło także kolejnych sześć osób zakażonych COVID -19. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: wielkopolskim - 28, Śląskim - 23, małopolskim 16, opolskim 16, podkarpackim 9, podlaskim 8, zachodniopomorskim 6, lubelskim 5, dolnośląskim 4. 

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 7049. W sumie zmarło 251 osób z potwierdzonym wirusem. W związku z zakażeniem COVID 19 w szpitalach przebywa obecnie 2471 osób,  kwarantanną objętych jest blisko 145 tysięcy osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym, ponad 28 tysięcy osób. Resort poinformował również, że dotąd wyzdrowiało 618 osób, które zachorowały po zakażeniu koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tysiąca testów na koronawirusa. Łącznie przebadano już 148 321 próbek. 141 272 były negatywne, a 7049 pozytywne.

"Times of Israel": Ranking nie jest wiarygodny

Wiarygodność rankingu jest jednak podważana w samym Izraelu. "Times of Israel" pisze, że Deep Knowledge Group to firma należąca do mieszkającego na co dzień w Moskwie biznesmena Dmitrija Kaminskiego, którego zainteresowania biznesowe dotyczą m.in. technologii finansowych i kryptowalut. W przeszłości Kaminski był m.in. właścicielem iBanku, który sprzedał w 2016 roku na kilka miesięcy przed odebraniem bankowi licencji na działanie przez centralny bank Rosji.

"Times of Israel" pisze też, że linki do strony Deep Knowledge Group często znajdują się na stronach zachęcających do inwestowania w kryptowaluty.

Deep Knowledge Group nie wskazuje również dokładnej metodologii swojego rankingu, z którego wynika, że Izrael jest najbezpieczniejszym krajem świata jeśli chodzi o COVID-19.

Pełny ranking:

 1. Izrael
 2. Niemcy
 3. Korea Południowa
 4. Australia
 5. Chiny
 6. Nowa Zelandia
 7. Tajwan
 8. Singapur
 9. Japonia
 10. Hongkong
 11. Szwajcaria
 12. Austria
 13. Kanada
 14. Węgry
 15. Dania
 16. Holandia
 17. Norwegia
 18. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 19. Belgia
 20. Wietnam
 21. Tajlandia
 22. Finlandia
 23. Luksemburg
 24. Kuwejt
 25. Czechy
 26. Monako
 27. Katar
 28. Liechtenstein
 29. Cypr
 30. Grecja
 31. Estonia
 32. Malezja
 33. Polska
 34. Irlandia
 35. Chorwacja
 36. Turcja
 37. Oman
 38. Słowacja
 39. Łotwa
 40. Słowenia