Ranking Bloomberga powstaje w oparciu o siedem wskaźników aktualizowanych codziennie, jeden - kwartalnie i dwa - rocznie.

Tworząc zestawienie, Bloomberg bierze pod uwagę m.in. liczbę nowych przypadków SARS-CoV-2 na 100 tys. osób w ostatnim miesiącu, liczbę zgonów związanych z COVID w przeliczeniu na liczbę mieszkańców oraz jako odsetek wszystkich przypadków śmiertelnych w kraju, procent testów na koronawirusa zakończonych wynikiem dodatnim, dostępność szczepionek, skalę ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej oraz prognozę rocznej zmiany PKB.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Rząd zamknie także kasyna
Koronawirus w Polsce. Prof. Horban mówi, kiedy będziemy mogli zapomnieć o maskach

Ranking ma pokazywać, które państwa najlepiej (przy najmniejszych zakłóceniach dla życia społecznego i gospodarczego) radzą sobie z walką z epidemią.

Przy podliczaniu ostatecznego wyniku każdemu z 10 wskaźników przypisywana jest jednakowa waga. Ranking aktualizowany jest co miesiąc.

W najnowszej, grudniowej edycji Polska odnotowała spadek o trzy pozycje i zajęła 47 miejsce na 53 klasyfikowane państwa. Nasz kraj uzyskał 47,1 punktów, tyle samo co znajdujący się na 46. miejscu Iran. Polska wyprzedziła m.in. Włochy, Grecję, Argentynę i Meksyk.

Na pierwszych miejscach rankingu Bloomberga znalazły się Nowa Zelandia (85,6 pkt.), Tajwan, Australia, Norwegia i Singapur. Niemcy zajęły 21. miejsce (spadek o 7), Szwecja - 27. (spadek o 11), Francja - 34. (awans o 11 pozycji).

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Liczba pacjentów z COVID znowu rośnie
Najnowsze dane mówią o wzroście liczby zakażeń

"Zima oraz długo oczekiwane rozpoczęcie procesu szczepień przeciw koronawirusowi wywołały zaskakujące zmiany w Rankingu Odporności na COVID Bloomberga, mierzącym, w jakim miejscu najlepiej być w erze COVID-19" - pisze agencja, zwracając uwagę m.in. na spadek Stanów Zjednoczonych w zestawieniu (o 19 miejsc, na 37.) mimo rozpoczęcia procesu szczepień w tym państwie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ