Horban komentował m.in. otwarcie szkół - dziś klasy I-III wróciły do tradycyjnej nauki w klasach.

Konsultant uważa, że dzieci w tym wieku nie są groźnym przekaźnikiem wirusa, a odsetek ciężkich zachorowań i umieralności wśród nauczycieli "jest minimalna". Dlatego też nauczyciele nie są szczepieni z grupą "0".

- Olbrzymim zagrożeniem jest natomiast zakażenie u osób starszych: 70, 75, a zwłaszcza 80 lat - mówił Horban. Podkreślił, że wszystkie kraje rozpoczęły akcje szczepień właśnie od seniorów. - Jeśli zaszczepimy grupy starsze, to możemy odetchnąć z ulgą.

Pytany, czy rozumie, dlaczego w I grupie osób zakwalifikowanych do szczepień są prokuratorzy i funkcjonariusze, odparł: - Mówiąc szczerze, nie bardzo rozumiem.

Doradca Morawieckiego komentował również  decyzję firmy Pfizer, która w związku z reorganizacją procesu produkcji ograniczyła - mniej więcej do połowy lutego, jak zapowiada - dostawy szczepionki do krajów europejskich. Dziś do Polski trafiła dostawa o połowę mniejsza.

Horban potwierdził, że ograniczenie dostaw znacznie opóźni szczepienia, ale wyraził nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Pfizera jest to sytuacja "krótka i przejściowa".

Kiedy przeciętny 40-latek ma szanse się zaszczepić? - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w bardzo optymistycznym scenariuszu to początek lata - ocenił konsultant.