Rosyjski samolot Tu-154M-LK-1 będzie operował z lotniska w Eskisehir. Samolot będzie leciał trasą zaaprobowaną przez Turcję. Na pokładzie znajdą się też tureccy eksperci, którzy będą monitorować wykorzystywany przez Rosjan sprzęt oraz to, czy lot będzie spełniał warunki określone przez Traktat o otwartych przestworzach.

Loty obserwacyjne w ramach traktatu odbywają się w celu zapewnienia transparentności działań wojskowych pomiędzy stronami układu.

W ramach tego samego traktatu inspektorzy wojskowi z USA, Kanady i Norwegii odbędą lot obserwacyjny nad terytorium Rosji. Na pokładzie samolotu znajdą się rosyjscy eksperci. Samolot Saab 340 będzie operował z lotniska w Kubince.

Traktat o otwartych przestworzach podpisano 24 marca 1992 w Helsinkach. Jego stronami było 27 państw członków NATO oraz państwa byłego Układu Warszawskiego. Traktat stanowi, iż przestrzeń powietrzna nad terytoriami sygnatariuszy zostaje udostępniona dla lotów nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych, w celu ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń.