Teheran na przyszły tydzień wyznaczył termin dla prezydenta Joe Bidena, aby rozpocząć odwracanie sankcji nałożonych przez jego poprzednika Donalda Trumpa, lub Iran podejmie największy jak dotąd krok w kierunku naruszenia porozumienia nuklearnego -- zakazując krótkoterminowych inspekcji przez ONZ.

- Słyszeliśmy wiele miłych słów i obietnic, które w praktyce zostały złamane i podjęto przeciwne działania. Słowa i obietnice nie są dobre. Tym razem (chcemy) tylko działania z drugiej strony, a my również będziemy działać - zapowiedział ajatollah Ali Chamenei w transmitowanym w telewizji oświadczeniu.

Biden dąży do przywrócenia porozumienia, na mocy którego Iran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji, co było głównym osiągnięciem administracji Baracka Obamy odrzuconym przez Donalda Trumpa w 2018 roku.

Waszyngton i Teheran nie mogą dojść do porozumienia w kwestii tego, kto powinien wykonać pierwszy krok. Władze USA oczekują najpierw przestrzegania porozumienia, Iran liczy na zniesienie sankcji.