Miesiąc temu rząd Irlandii zapowiedział otwarcie sklepów w maju, a hoteli w czerwcu, jeśli uda się przyspieszyć program szczepień na COVID-19 oraz uniknąć czwartej fali epidemii COVID-19. Kryteria te - jak wynika ze słów szefa MSZ - zostały spełnione.

Coveney stwierdził, że hotele mają być otwarte od 2 czerwca, a restauracje i puby - będą mogły zacząć podawać posiłki i napoje w ogródkach od 7 czerwca.

Rząd zniesie też ograniczenia w swobodzie poruszania się po kraju obowiązujące od grudnia - powiedział Coveney.

Irlandia ma obecnie jeden z najniższych wskaźników zakażeń w Europie, ale odmraża gospodarkę wolniej niż większość krajów Europy, ponieważ znaczące złagodzenie obostrzeń w grudniu doprowadziło w tym kraju do gwałtownego wzrostu zakażeń.

W Irlandii obowiązują też najsurowsze w UE ograniczenia dotyczące swobodnego przepływu osób - podróżni z USA, Kanady, ale też Belgii, Francji czy Włoch muszą w Irlandii poddawać się 14-dniowej kwarantannie.

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział w środę, że plan przywracania możliwości swobodniejszych podróży międzynarodowych latem ma być uzgodniony do końca maja.