O sprawie informują lokalne media i niezależny portal Meduza. Aleksander Murachowski, minister zdrowia obwodu omskiego i były szef szpitala w Omsku 7 maja po południu wyjechał na quadzie z leśnej bazy myśliwskiej w rejonie bolszeukowskim na północy regionu. Od tamtej pory miejsce jego pobytu jest nieznane.

Murachowskiego przez dobę szukali jego znajomi, którzy 8 maja poinformowali o zaginięciu lekarza policję.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych obwodu omskiego (Syberyjski Okręg Federalny) poinformowało - nie podając nazwiska - o zaginięciu urodzonego w 1971 r. mężczyzny. W komunikacie podano, że poszukiwania prowadzą funkcjonariusze policji, Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji (Rosgwardii) oraz mieszkańcy. Akcja prowadzona jest na bagnistym, trudno dostępnym terenie.

Według portalu Meduza, w najbliższym czasie do akcji mają być skierowane dodatkowe siły.

Portal SuperOmsk podał, że pojazd Murachowskiego został znaleziony na bagnach.

Aleksander Murachowski od grudnia zeszłego roku był szefem regionalnego resortu zdrowia w obwodzie omskim. Wcześniej był ordynatorem szpitala w Omsku, do którego w sierpniu 2020 r. trafił rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Nawalny został z Omska ewakuowany do Niemiec. Po badaniach stwierdzono, że został otruty środkiem bojowym z grupy Nowiczoków. Lekarze ze szpitala w Omsku twierdzili, że u opozycjonisty nie było śladów zatrucia.

W marcu 2021 r. informowano, że z powodu udaru zmarł szef oddziału traumatologii szpitala omskiego 62-letni Rustam Agiszew. Miesiąc wcześniej po ataku serca zmarł zastępca Murachowskiego w omskiej placówce, 55-letni Siergiej Maksimiszyn.