Ksiądz z Lubelszczyzny dziewiątą ofiarą koronawirusa w Polsce

Mamy 8 nowych przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało po godz. 10.00 Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o dziewiątej osobie zmarłej z powodu COVID-19.

Aktualizacja: 24.03.2020 07:49 Publikacja: 23.03.2020 23:01

Ksiądz z Lubelszczyzny dziewiątą ofiarą koronawirusa w Polsce

Foto: AFP

W sumie w Polsce zanotowano już 774 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym dziewięć osób zmarło - podało Ministerstwo. Dziewiąta ofiara to - jak podał resort - „68-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Puławach”. „Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące” - dodano. Już wcześniej diecezja zamojsko-lubaczowska podała w mediach społecznościowych, że zmarły to ks. Henryk Borzęcki, od lat proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Białopolu.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą województw podkarpackiego (7 chorych) i warmińsko-mazurskiego (1 pacjent).

Przed godziną 9.00 resort zdrowia podał informacje o potwierdzeniu 17 przypadków COVID-19 w województwach: zachodniopomorskim i śląskim (po 5 chorych), lubuskim (3 osoby), opolskim (dwie) oraz pomorskim i wielkopolskim (po jednym pacjencie).

Według danych z poniedziałku, w Polsce hospitalizowanych jest 1138 pacjentów. Ponad 55 tys. osób objętych jest kwarantanną o ponad 95 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju. Nadzorem epidemiologicznym objęto ponad 51 tys. osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460