„Grodnoznawstwo. Historia europejskiego miasta" to podręcznik historii Grodna. Uzupełnione trzecie wydanie ukazało się w marcu przy wsparciu Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu.
Andrej Czerniakiewicz, jeden z autorów książki, wykładał historię na Uniwersytecie Grodzieńskim im. Janki Kupały. Został zwolniony za rzekome spóźnienia na zajęcia. Czerniakiewicz opublikował list otwarty, w którym opisał okoliczności, po jakich został ukarany. Wypowiedzenie pracy dostał dwa dni po tym, jak odbył rozmowę z szefem wydziału kadr uniwersytetu, w której uczestniczył oficer KGB. Pytano głównie o jego udział w pracy zespołu autorów podręcznika „Grodnoznawstwo".
– Andrej napisał rozdział o Grodnie w dwudziestoleciu międzywojennym – opowiada „Rz" jeden z redaktorów „Grodnoznawstwa" Edward Dmuchowski. – Przedstawiona w podręczniku wizja historii Grodna odbiega od tej, którą oficjalna białoruska historiografia przejęła po radzieckiej – tłumaczy.
W książce zilustrowanej między innymi historycznymi symbolami białoruskiej państwowości – zakazaną przez reżim Aleksandra Łukaszenki biało-czerwono-białą flagą i godłem Pogoń – opisana jest między innymi obrona Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku. – Książka kończy się rozdziałem opisującym odrodzenie świadomości narodowej wśród Białorusinów i Polaków grodzieńskich na przełomie lat 80. i 90. minionego stulecia – dodaje Dmuchowski.
Korespondencja z Grodna