Decyzję o przerwaniu przygotowań do zawarcia umowy rząd wytłumaczył "interesami bezpieczeństwa narodowego".

Rozporządzenie zostało przyjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Ukrainy. Znajdują się w nim także polecenia dla resortów spraw zagranicznych, rozwoju gospodarczego i polityki gospodarczej aby "wznowiły aktywny dialog z Federacją Rosyjską, państwami Unii Celnej oraz krajami WNP w celu aktywizacji więzi handlowych i gospodarczych". Ukraińskie media przypominają , że w środę premier Nikołaj Azarow poinformował, że handel Ukrainy z państwami WNP zmniejszył się w tym roku o jedną czwartą. Wywołuje to określone trudności.

Zgodnie z dokumentem Ukraina zaproponowała powołanie trójstronnej komisji z udziałem Unii Europejskiej i Rosji, która zajmie się rozwiązaniem tych problemów.

Decyzji o przerwaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE nie potrafił skomentować szef ukraińskiej dyplomacji Leonid Kożara, który towarzyszy prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi w oficjalnej wizycie w Austrii.

- Nie mogę teraz niczego komentować. Nie wiem, co to za rozporządzenie - oświadczył.

Niewiele wcześniej Janukowycz zapewniał dziennikarzy w obecności prezydenta Austrii Heinza Fischera, że Ukraina nie rezygnuje ze zbliżenia z UE. - Ukraina kroczyła i nadal będzie kroczyć drogą integracji europejskiej - oświadczył Janukowycz.

Opozycja oświadczyła tymczasem, że odmowa podpisania umowy stowarzyszeniowej jest podstawą do impeachmentu szefa państwa.

Ukraina oblała egzamin z niepodległości

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

- Jeśli Janukowycz odmawia podpisania umowy, to jest to nie tylko zdrada stanu, ale i podstawa do impeachmentu prezydenta i dymisji rządu - powiedział jeden z przywódców opozycji, Arsenij Jaceniuk.

- Nie jestem przekonany, że wydanie takiego rozporządzenia oznacza zerwanie wszystkich przygotowań do szczytu w Wilnie - powiedział "Rz" Bohdan Danyłyszyn, minister gospodarki w rządzie Julii Tymoszenko. Jego zdaniem Ukraina wybrała kurs na Europę i nic nie wskazuje na to aby strategiczny cel miał ulec zmianie. Jest przekonany, że właśnie  prezydent Wiktor Janukowycz przejdzie do historii jako przywódca, który zbliżył Ukrainę do UE. Nie chodzi przy tym o integrację w sensie politycznym lecz jedynie gospodarczym.  Podobnego zdana jest  Wiktor Zamiatin z kijowskiego think tanku Centrum Razumkowa. - Prezydent Janukowycz ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji do wieczoru 27 listopada tego roku - powiedział "Rz". Może ogłosić swą decyzję 28 listopada w dniu rozpoczęcia szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. - Do tego czasu nic nie wiadomo - przekonuje Zamiatin.

Kreml: z zadowoleniem witamy dążenie Ukrainy do współpracy z Rosją

Rosja z zadowoleniem wita dążenie Ukrainy do doskonalenia i rozwijania współpracy handlowo-gospodarczej z Federacją Rosyjską - oświadczył w czwartek sekretarz prasowy prezydenta FR Dmitrij Pieskow.

W ten sposób rzecznik Kremla odniósł się do doniesień z Kijowa o wstrzymaniu przez rząd Ukrainy przygotowań do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, przewidującej utworzenie strefy wolnego handlu.

Pieskow podkreślił, że decyzja władz w Kijowie jest wewnętrzną sprawą Ukrainy, w związku z czym Rosja nie będzie jej komentować.

Sekretarz prasowy Władimira Putina zapowiedział zarazem, że rosyjsko-ukraińskie kontakty na szczeblu eksperckim zostaną wznowione.

Kwaśniewski: porozumienie w Wilnie nie będzie podpisane

Porozumienie w Wilnie nie będzie podpisane - powiedział Aleksander Kwaśniewski, komentując wstrzymanie przez rząd Ukrainy procesu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ocenił, że decyzja rządu Ukrainy wynika z porozumień zawartych z Rosją.

- To w istocie prośba o przerwę w negocjacjach na czas do uporządkowania spraw ekonomicznych na Ukrainie - dodał. Według Kwaśniewskiego decyzja rządu Ukrainy wynika m.in. z porozumień, które w ostatnich dniach kraj ten zawarł z Rosją.

- W przyszłym tygodniu złożymy raport Parlamentowi Europejskiemu. Misja się kończy. Szkoda, że się kończy bez takiego finału jak podpisanie umowy - dodał. Jak podkreślił, to "decyzja rządu ukraińskiego, a nie Europy".

Umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE wraz z umową o utworzeniu strefy wolnego handlu miała być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w przyszłym tygodniu.

Tak dziś Schetyna dopingował Ukrainę