Wypowiedź rosyjskiego polityka nawiązywała do zbliżającej się 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i komentarza Bronisława Komorowskiego. Prezydent powiedział, że organizowana z tej okazji parada w Moskwie jest "symbolem niespokojnego świata."

Puszkow zwrócił uwagę, że Polacy zawdzięczają swoje istnienie Armii Czerwonej. "Komorowski powinien wiedzieć, że bez 500 tysięcy ofiar, poświęconych przez nasz kraj dla wyzwolenia Polski, w ogóle by jej nie było. Hitler jej nie przewidywał" - napisał szef komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej na swoim blogu.

Wypowiedź Komorowskiego skomentował również deputowany Franc Klincewicz. Jego zdaniem Rosja jest przyzwyczajona do tego typu "ukońszeń komarów". Stwierdzenie to używane było wielokrotnie przez rosyjskich polityków i komentatorów.

W zeszłym tygodniu rosyjska telewizja państwowa wyemitowała materiał dotyczący likwidowanych w Polsce pomników czerwonoarmistów. Komentarz zamieszczony w materiale informował, że Polacy mają krótką pamięć po wyzwoleniu, gdyż nie pamiętają, kto ocalił ich kraj.