Pierwsza partia szczepionek Sputnik V dotarła na Białoruś we wtorek. Resort zdrowia Białorusi umieszcza we wtorek w mediach społecznościowych zdjęcia osób, którym podawana jest szczepionka.

Minister zdrowia Białorusi, Dmitrij Pinewicz poinformował, że szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne.

Jako pierwsi szczepionki mają otrzymać pracownicy ochrony zdrowia, nauczyciele i osoby, które - z racji wykonywanej pracy - mają liczne kontakty z innymi osobami.

Białoruś przeprowadziła własne testy szczepionki Sputnik V - na grupie 100 ochotników - i 21 grudnia zatwierdziła szczepionkę do użycia.

Sputnik V został zatwierdzony do użycia także w Argentynie, gdzie szczepienia z użyciem tej szczepionki również mają zacząć się we wtorek.

Rosja zatwierdziła szczepionkę Sputnik V do użycia już w sierpniu, jeszcze przed rozpoczęciem trzeciej fazy testów klinicznych.

W grudniu w Rosji ruszyły masowe szczepienia na COVID-19 - wcześniej szczepionkę otrzymywali pracownicy ochrony zdrowia i nauczyciele.

Na Białorusi wykryto jak dotąd - jak wynika z oficjalnych danych - 190 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ok. 1 400 osób chorych na COVID-19. Dane te są jednak kwestionowane jako znacznie zaniżone.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko długo bagatelizował zagrożenie związane z COVID-19 nazywając obawę przed koronawirusem "psychozą" i radząc Białorusinom, by "siadali za kierownicą traktorów, pili wódkę i odwiedzali sauny", dzięki czemu unikną zakażenia.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ