Izba Reprezentantów wezwała Pence'a do usunięcia Trumpa

223 głosami "za" przy 205 głosach "przeciw" Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wzywającą formalnie Mike'a Pence'a, wiceprezydenta USA, do skorzystania z 25 poprawki do konstytucji pozwalającej na uznanie prezydenta Donalda Trumpa za niezdolnego do dalszego pełnienia urzędu. Pence już wcześniej, w liście do spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, zadeklarował, że nie skorzysta z takiej możliwości.

Aktualizacja: 13.01.2021 05:46 Publikacja: 13.01.2021 05:37

Izba Reprezentantów wezwała Pence'a do usunięcia Trumpa

Foto: AFP

Brak reakcji Pence'a na rezolucję poskutkuje najprawdopodobniej wszczęciem przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu Trumpa - akt oskarżenia może zostać przyjęty już w środę.

Autor rezolucji przyjętej przez Izbę Reprezentantów, Jamie Raskin, poseł Partii Demokratycznej z Maryland przekonywał, że kongresmani chcą przekonać Pence'a, iż nadszedł czas na skorzystanie z 25 poprawki do konstytucji.

Izba Reprezentantów głosowała nad rezolucją mimo, że jej członkowie znali treść listu Pence'a do Pelosi, w którym wiceprezydent stwierdził, iż skorzystanie w obecnej sytuacji z 25 poprawki do konstytucji nie leżałoby w interesie amerykańskiego narodu.

W związku z treścią listu Pence'a kongresmani Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów głosowali przeciw rezolucji.

- Wiceprezydent wam odpowiedział zanim zadaliście pytanie - mówił Dan Bishop, kongresman Partii Republikańskiej z Karoliny Północnej. - Wasze ultimatum narusza rdzeń architektury konstytucji - dodał.

Partia Demokratyczna domaga się usunięcia Trumpa z urzędu w związku z wydarzeniami z 6 stycznia, gdy tłum zwolenników prezydenta wtargnął na Kapitol.

Według polityków Partii Demokratycznej doprowadziły do tego wcześniejsze wypowiedzi Trumpa, który wielokrotnie kwestionował wynik przegranych przez niego wyborów prezydenckich z 3 listopada.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 472
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 471
Świat
"Nagła katastrofa ekologiczna". Ewakuacja tysięcy osób w chińskiej metropolii
Świat
Dron uderzył w budynek w mieście w Rosji. Są ranni
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 470