Andrusiewicz mówił o tym w dniu, w którym resort zdrowia poinformował o najniższej dobowej liczbie zakażeń od tej raportowanej 28 grudnia.

18 stycznia resort zdrowia poinformował o 3 271 zakażeniach koronawirusem w ciągu doby.

Rzecznik MZ wskazał, że o tym, iż epidemia delikatnie osłabła świadczy nie tylko spadająca liczba wykrywanych zakażeń, ale również fakt, że "w dużych szpitalach" zwolniło się ok. 1 600 łóżek dla chorych na COVID-19.

- Dane te świadczą o tym, że rzeczywiście - w odróżnieniu od tego co dzieje się w innych krajach Europy - u nas ta epidemia osłabła - podkreślił Andrusiewicz.

- W ostatnich dniach balansowaliśmy między 5 a 9 tysięcy osób zakażonych. Te wyniki pozwalają patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość - stwierdził rzecznik MZ.

Jednocześnie Andrusiewicz zwrócił uwagę, że liczba zgonów na COVID-19 w Polsce nie spada i utrzymuje się na poziomie 250-260 zgonów dobowo.

- To nadal wysoka liczba - zaznaczył.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę na wzrost liczby testów na COVID, która w ubiegłym tygodniu wynosiła średnio ok. 50 tysięcy dziennie. - Na ten wzrost miało wpływ testowanie nauczycieli (klas I-III) - zaznaczył.