W całej Polsce w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach średnich i na uczelniach wyższych nauka jest prowadzona zdalnie. W województwie warmińsko-mazurskim od 1 marca zdalna będzie nauka również w klasach I-III.
Ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej obowiązywały w Polsce wiosną 2020 roku po tym jak w kraju wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem. Wiosenny lockdown był najostrzejszy z dotychczas obowiązujących - przez długi czas zamknięte były wszystkie sklepy (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii) oraz placówki usługowe (w tym m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne).
Jesienią wiele obostrzeń przywrócono po gwałtownym wzroście liczby zakażeń w drugiej połowie października. Od tego czasu nieczynne są restauracje i siłownie.
Obostrzenia zaczęto łagodzić po 18 stycznia - wówczas wznowiono naukę stacjonarną dla uczniów w klasach I-III i otwarto galerie handlowe. Od 1 lutego otworzyć mogły się galerie sztuki i muzea, a od 12 lutego - hotele, stoki narciarskie, kina i teatry.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wielokrotnie podkreślał jednak, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń obostrzenia mogą zostać przywrócone. Tak stało się w przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, w którym sytuacja epidemiczna jest obecnie najtrudniejsza.
Od kilku dni minister zdrowia mówi, że w Polsce mamy do czynienia z trzecią falą epidemii koronawirusa.
Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy obawiają się utraty pracy w związku z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa.
Na tak zadane pytanie 29,1 proc. respondentów odpowiedziało "tak".
Odpowiedzi "nie" udzieliło 48,3 proc. ankietowanych.
6,1 proc. odpowiedziało, że już utraciło pracę w związku z pandemią.
16,5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
- Kobiety (32%), osoby do 24 lat (30%) i między 35 a 49 rokiem życia (36%) oraz z wykształceniem podstawowym (60%) częściej obawiają się zwolnienia. Z powodu utraty zatrudnienia najbardziej ucierpiały osoby do 24 roku życia (16%), posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe (7%) lub średnie (8%), a także te, których dochód miesięczny netto kształtuje się między 1001 a 2000 PLN (7%) lub powyżej 5 tys. PLN (6,5%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23.02-24.02.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.