O zakupie rosyjskiej szczepionki poinformował w poniedziałek premier Igor Matovic. Słowacja w ramach podpisanej umowy otrzyma dwa miliony dawek, a pierwszy milion ma być dostarczony już w marcu i kwietniu.

Słowacja ma rozpocząć szczepienie w ciągu dwóch tygodni - zapowiedzieli urzędnicy państwowi.

W połowie lutego Słowacja zrezygnowała z zakupu rosyjskiej szczepionki, choć zwolennikiem podpisania umowy był szef rządu. Koalicyjna partia Dla Ludzi odrzuciła jednak uchwałą, która dawała zgodę na stosowanie szczepionki w oparciu o krajowe, a nie europejskie zezwolenie.

Liderka ugrupowania Veronika Remišová tłumaczyła wówczas, że jej partia nalega na trzymanie się zasad wymagających autoryzacji EMA. Zapowiedziała, że Dla Ludzi zgodzi się na stosowania Sputnika V, gdy szczepionka zostanie zatwierdzona w UE.

Możliwość zakupu Sputnika V analizuje również rząd Austrii. Według Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Austrii Sebastian Kurz uzgodnili w piątek, w czasie rozmowy telefonicznej, że oba kraje będą rozmawiać na temat dostaw i wspólnej produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19.

Sputnik V nie został zatwierdzony w Unii Europejskiej, ale na jej użycie zdecydowały się już wcześniej Węgry, a także kilka innych europejskich krajów, spoza Wspólnoty, w tym Serbia oraz Bośnia i Hercegowina.

Naukowcy na całym świecie początkowo wątpili w skuteczność Sputnika V. Jednak czasopismo „Lancet” opublikowało artykuł, w którym skuteczność szczepionki została oszacowana na 91,6 proc.