Rozmowy między premierem Węgier Viktorem Orbanem, liderem włoskiej ligi Matteo Salvinim i polskim premierem Mateuszem Morawieckim, odbędą się w czwartek Budapeszcie. Podczas spotkania politycy omówią utworzenie sojuszu w Parlamencie Europejskim.

Jak powiedział Salvini, „to będzie roboczy stół na temat Europy”. - Przedyskutujemy tematy pracy, rodziny, dobrobytu - zapowiedział. - Będzie wspólna deklaracja, a zatem karta wartości. Karta podzielanych wartości wolności, praw i celów na przyszłość opartych na kwestiach, na jakich zrodziła się Unia - podkreślił. - Może uda się podkraść USA prawo do szczęścia - dodał.

Wiadomość o spotkaniu Salvini-Orban-Morawiecki podał w poniedziałek włoski dziennik "Corriere della Sera”. We wtorek potwierdził ją rzecznik premiera Węgier, który zaznaczył, że tematem rozmów będzie sojusz polityczny Ligi, Prawa i Sprawiedliwości oraz Fideszu.

Już na początku marca Matteo Salvini przyznał, że rozmawia z polskimi i węgierskimi politykami na temat utworzenia nowej grupy w PE. - Pracujemy nad stworzeniem nowej grupy europejskiej. Pozostaję w kontakcie z Polakami i z Węgrami. Wejście Ligi do Europejskiej Partii Ludowej nie jest brane pod uwagę. Potrzeba czegoś nowego: pewien model Europy nie jest w stanie odpowiedzieć na kryzysy - mówił lider Ligi.

Salvini poinformował o chęci stworzenia nowego ugrupowana w Parlamencie Europejskim kilka dni po tym, gdy węgierski Fidesz Viktora Orbana zdecydował się na opuszczenie Europejskiej Partii Ludowej. Decyzja ta została podjęta po tym, gdy większość członków frakcji zagłosowało za zmianami w jej regulaminie, pozwalającymi na nakładanie sankcji na partie tworzące frakcje.