Kikilias zapowiedział też, że pracownicy ochrony zdrowia i domów opieki, którzy odmówią zaszczepienia na COVID-19, nie mogą liczyć na żaden okres przejściowy jeśli chodzi o zapowiedziane już wcześniej zawieszenie ich w obowiązkach od 1 września, do czasu zaszczepienia się.

Od 13 września do 31 marca - zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia - wszyscy pracownicy sektora prywatnego i publicznego, którzy nie mają tzw. certyfikatu covidowego świadczącego o zaszczepieniu lub posiadaniu statusu ozdrowieńca, będą musieli poddawać się szybkiemu testowi na COVID-19 raz w tygodniu. 

Dwa testy w tygodniu będą wymagane od pracowników uczelni wyższych, branży turystycznej, restauracji, kawiarni, barów, a także osób zatrudnionych przy produkcjach telewizyjnych, teatralnych i muzycznych.

Ponadto bary, restauracje, kawiarnie, bary, kluby i obiekty rozrywkowe, przyjmujące klientów pod dachem, będą dostępne tylko dla osób, które są zaszczepione lub mają status ozdrowieńca. Przy wejściu do tych wszystkich obiektów mają być prowadzone kontrole pod kątem posiadania przez klientów "certyfikatów covidowych".

Ponadto maski będą obowiązkowe dla wszystkich - zaszczepionych i niezaszczepionych - w miejscach publicznych znajdujących się pod dachem oraz w zatłoczonych miejscach na wolnym powietrzu.