"Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Odebrałem meldunki od dowódców w tej sprawie. Ponad 900 żołnierzy jest zaangażowanych w tę operację" - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Głos w sprawie sytuacji na wschodniej granicy zabrał również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "Straż Graniczna nie będzie wpuszczała nielegalnych imigrantów do Polski" - napisał.

Granicę z Białorusią wzmacnia również Litwa. Władze zarzucają białoruskim służbom prowokacje i zamieszczenie nagrania w mediach społecznościowych. Film sugeruje brutalne zachowanie litewskich służby granicznych wobec nielegalnych imigrantów. 

W odpowiedzi litewska Państwowa Służba Ochrony Granicy poinformowała, że Białorusini celowo spychali imigrantów w stronę Litwy. Tylko poprzedniej doby do kraju nie wpuszczono około 100 osób.

Rząd rozpatruje zmianę przepisów dotyczących nielegalnej migracji

Rząd chce dostosować przepisy do aktualnej sytuacji migracyjnej występującej na granicy zewnętrznej.

Tylko w sierpniu tego roku 1935 osób usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Straż Graniczna zapobiegła próbom przekroczenia granicy przez 1175 osób, a 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach. Tak wynika z komunikatu po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.