– Wzywamy polskich przyjaciół do wsparcia naszej pokojowej walki o wolność. Możecie nam pomóc poprzez słowa wsparcia w mediach społecznościowych, prosząc przedstawicieli rządu o sankcje wobec reżimu Łukaszenki, udzielając pomocy obrońcom praw człowieka, ofiarom represji, dziennikarzom, strajkującym robotnikom, przyjmując uciekających studentów i pracowników – powiedziała liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska w środę podczas drugiego dnia LSE SU Polish Economic Forum 2021 w Warszawie.

– Polacy wiedzą, czym jest pokojowa walka.  „Solidarność" jest doskonałym przykładem wywalczenia wolności w pokojowy sposób – dodała Cichanouska. Mówiła o ponad 32 tys. zatrzymanych i ponad 320 osadzonych w więzieniach z powodów politycznych, o torturach i maltretowaniu więźniów reżimu.  – Nie potrafię przełożyć tej rewolucji na język ekonomii, ponieważ mówimy o wartościach: godności, demokracji, wolności, szacunku. Nie potrafię wyrazić bólu. To jest coś, co albo się czuje, albo nie - powiedziała.

Przez społeczność demokratyczną Cichanouska jest uważana za zwyciężczynię sierpniowych wyborów prezydenckich na Białorusi. Świadczą o tym liczne udokumentowane fakty fałszerstw wyniku wyborów. 11 sierpnia, dwa dni po wyborach i wybuchu masowych protestów, została zmuszona do wyjazdu z kraju przez służby bezpieczeństwa Białorusi. Jej mąż, popularny opozycyjny vloger Siarhej Cichanouski od maja 2020 roku przebywa w areszcie, grozi mu wiele lat łagru.