Trump, w czasie konferencji prasowej, pytany o stan negocjacji z Kanadą ws. Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA) odparł, że "Kanada traktowała USA bardzo źle".

- Jesteśmy niezadowoleni z przebiegu negocjacji i stylu negocjacji w wykonaniu Kanady. Nie lubimy ich przedstawicieli - stwierdził Trump.

Prezydent USA stwierdził też, że odmówił spotkania z Trudeau, ponieważ "jego cła są za wysokie i nie wydaje się chcieć ustąpić".

Tymczasem wkrótce po konferencji Trumpa kancelaria premiera Kanady wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że Trudeau nie starał się o spotkanie z Trumpem.

Wcześniej kanadyjski "National Post" informował, że zięć Trumpa Jared Kushner próbował zorganizować szczyt z udziałem Trumpa i Trudeau w związku z impasem w negocjacjach ws. renegocjacji NAFTA.

Trudeau, który w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ wymienił uścisk dłoni z Trumpem, zapewnił jednak, że obaj "rozmawiają regularnie, kiedy tylko jest to potrzebne". Dodał, że obaj rozmawiali telefonicznie przed tygodniem.

- Jest wiele okazji do rozmowy z prezydentem Trumpem i to nie był czas na taką rozmowę - dodał Trudeau mówiąc o sesji ONZ.