Jak na razie nadaremnie. Nie jest nawet pewne, na której z wulkanicznych gór na południu półwyspu Mojżesz zawarł w imieniu swego ludu przymierze z Bogiem ani gdzie Bóg ukazał mu się w postaci krzewu gorejącego. Wiadomo natomiast dokładnie, którędy nacierały brygady izraelskie w czasie kryzysu sueskiego i później, podczas wojny sześciodniowej – jeszcze dziś można na pustyni natknąć się na wraki egipskich czołgów i transporterów opancerzonych.

Półwysep Synajski, pustynny obszar o powierzchni 60 tys. km kw. w kształcie trójkąta – jego podstawa biegnie brzegiem Morza Śródziemnego, skierowany na południe wierzchołek sięga Morza Czerwonego, a boki stanowią zatoki Akaba i Sueska – to naturalny pomost między Azją i Afryką, Egiptem i azjatyckim Bliskim Wschodem. Przez żwirowe koryta wyschniętych rzek, „wadi” i piaski Synaju maszerowały na wschód armie faraonów – i tędy wdzierali się do Egiptu Hyksosi, Hetyci i Persowie. W ostatnim półwieczu półwysep był polem największych bitew podczas czterech wojen egipsko-izraelskich. Dziś w jego południowej części, plaże Szarm asz-Szajch nad Morzem Czerwonym przyciągają, zwłaszcza w zimie, setki tysięcy mieszkańców Europy, także coraz więcej Polaków.

[srodtytul]Przełęcz Mitla[/srodtytul]

Droga prowadząca z Taby na południu Synaju do Kairu przecina góry Mitla szerokim wąwozem o długości ok. 30 km. Szosa wznosi się ku strategicznej przełęczy Mitla. W 1956 r. zdobyli ją izraelscy spadochroniarze, w 1967 r. doszło tu do największej po II wojnie światowej – do walki wprowadzono łącznie 1100 czołgów – bitwy pancernej między przedzierającymi się w stronę Kanału Sueskiego Egipcjanami i próbującymi ich okrążyć oddziałami izraelskimi. Na sąsiadujących z przełęczą stokach, wznoszących się nad pustynną równiną ciągnącą się aż po odległy o 50 km Suez, dostrzec można jeszcze zasypane piaskiem resztki umocnień izraelskich zbudowanych po wojnie Yom Kippur.

[srodtytul]Kair[/srodtytul]

Piramidy w Gizie, jedyny zachowany z siedmiu cudów świata antycznego – największa i najdoskonalsza z nich piramida Cheopsa ma 137 m wysokości, a długość boku jej kwadratowej podstawy wynosi 227 m – wciąż, jak cały starożytny Egipt, otacza tajemnica. Nie wiemy np. na pewno, jakie było ich rzeczywiste przeznaczenie. Najprawdopodobniej ich kształt, przypominający promienie słoneczne, miał pomóc duszom pochowanych w nich faraonów wznieść się do nieba. Innym symbolem egipskich tajemnic jest położony u stóp piramid Sfinks, liczący 57 m długości wykuty w wapieniu posąg lwa z ludzką twarzą. Za przykład architektonicznego geniuszu starożytnych Egipcjan uważa się z kolei pierwszą z piramid, tzw. schodkową – grobowiec faraona Dżosera w Sakkarze.

Sąsiadująca z pustynią Giza to dziś dzielnica Kairu, największej, liczącej ponad 15 mln mieszkańców metropolii świata arabskiego. Jej centrum z okazałymi kamienicami w stylu secesji i art déco – w tym gmachem Muzeum Egipskiego, gdzie zgromadzono m.in. mumie faraonów i zabytki z grobowca Tutanchamona – przypomina Europę. W Kairze muzułmańskim, nad morzem splątanych uliczek i straganami suków, wznoszą się minarety al Azhar, meczetu i najstarszego, założonego w 970 r., uniwersytetu świata oraz 30-metrowej wysokości mury XII-wiecznej Cytadeli Saladyna. W willach Heliopolis mieszkają właściciele pól naftowych, a w Mieście Umarłych, na starych cmentarzach – 2 – 3 mln najuboższych mieszkańców Kairu.

[srodtytul]Klasztor św. Katarzyny[/srodtytul]

Srebrna płyta w klasztornej kaplicy Krzewu Gorejącego oznacza miejsce, gdzie Bóg objawił się Mojżeszowi. Wzniesiony w górskiej dolinie przez cesarza Justyniana klasztor świętej męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej z bazyliką Przemienienia Pańskiego – przedstawia je wspaniała mozaika z VI w. – to jedno z najstarszych i najważniejszych sanktuariów chrześcijańskich. Z niedalekiej góry Synaj, gdzie Bóg dał Mojżeszowi dziesięć przykazań, widać błękitne wody Zatoki Akaba. Na górę prowadzą na nią Schody Pokutne o 3750 stopniach.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

[srodtytul]Ismailia[/srodtytul]

Miasto ogród założone przez budowniczego Kanału Sueskiego Ferdynanda Lessepsa. Kanał skracający drogę morską z Londynu do Bombaju o 7,5 tys. km ma 163 km długości i 200 – 300 m szerokości. Po jego wschodniej stronie w pobliżu Ismaili zachowały się pozostałości umocnień linii Bar-Leva, przełamanej przez Egipcjan podczas wojny Yom Kippur.

[srodtytul]Szarm asz-Szajch[/srodtytul]

Osada założona w 1967 r. dla garnizonu izraelskiego to dziś najsławniejszy kurort egipski i – dzięki rafom koralowym i wrakom – ulubione miejsce nurków z całego świata.

[ramka][b]porady praktyczne[/b]

Dojazd

samolotem ČSA z Warszawy do Kairu przez Pragę – 1499 zł, samolotem czarterowym do Szarm asz-Szajch – od 1100 zł

autobus z Kairu do Suezu – 8 funtów egipskich EGP, z Szarm asz-Szajch do Suezu – ok. 35 EGP

samochodem z Kairu na przełęcz Mitla – 230 km, ok. 4 godz. jazdy, koszt ok. 125 EGP

wynajęcie samochodu 1 dzień – ok. 200 EGP

[b]Hotele:[/b]

Sonesta, Kair – od 263 EGP

Mercure Forsom Island, Ismailia – 237 EGP

Bonita, Suez – od 168 EGP

Windsor, Kair – od 120 EGP

1 funt egipski EGP – 0,55zł[/ramka]