[b]Były prezydent Lech Wałęsa, laureat pokojowego Nobla:[/b] Tak szybko? Za szybko. Ale czasami Komitet Noblowski daje nagrodę, by zachęcić do działania. Prawdopodobnie chodzi o zachęcenie, by dalej w tę stronę maszerował.

[b]Premier Donald Tusk: [/b]Zaskoczenie - oczywiście tak. Ciekawe, ale zaskakujące. Nie pytajcie mnie, czy ja dałbym Nobla prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Nie przewiduję dla siebie w przyszłości roli rozdającego Noble.

[b]Prezydent Lech Kaczyński w liście gratulacyjnym: [/b] Nagroda ta jest wyrazem uznania dla wysiłków Waszej Ekscelencji na rzecz budowy pokoju i bezpieczeństwa oraz efektywnej współpracy miedzy narodami dla dobra całej ludzkości.

[b]Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso:[/b] To hołd za przywiązanie prezydenta Obamy do wartości pokoju i postępu ludzkości (...), odzwierciedlenie nadziei, jakie wzbudził on swoją wizją świata bez broni atomowej.

[b] Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen:[/b] Prezydent Obama dokonał niezwyczajnych wysiłków, by umocnić dyplomację międzynarodową i współpracę między narodami.

[b]Federico Lombardi, rzecznik Watykanu:[/b] Przyznanie pokojowego Nobla prezydentowi Obamie zostało przyjęte w Watykanie z uznaniem w świetle zaangażowania, okazanego przez prezydenta dla krzewienia pokoju na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza ostatnio na rzecz rozbrojenia nuklearnego

[b]Laureat pokojowego Nobla, szef MAEA Mohamed El Baradei:[/b] Jestem zachwycony. Przez mniej niż rok na urzędzie [Obama] zmienił sposób, w jaki patrzymy na nas samych i na świat, w którym żyjemy. Ożywił nadzieję na światowy pokój.

[b]Kanclerz Niemiec Angela Merkel:[/b] To bodziec dla prezydenta [Obamy] i dla nas wszystkich, by więcej robić dla pokoju.

[b]Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero:[/b] Ta nagroda o wysoce strategicznym znaczeniu stanowi zachętę i wsparcie dla prezydenta, by odniósł sukces w dążeniu do pokoju.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

[b]Prezydent Francji Nicolas Sarkozy:[/b] To nagroda za przywrócenie Ameryki sercom ludzi na całym świecie.

[b]Premier Włoch Silvio Berlusconi:[/b] Mój rząd wyraził dla niego [Obamy] uznanie pełnym przekonania aplauzem.

[b]Republikański senator John McCain, rywal w wyborach prezydenckich: [/b]Łączę się z moimi rodakami, żeby wyrazić z tej okazji naszą dumę z prezydenta.

[b]Ali Akbar Javanfekr, rzecznik prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada: [/b]Nie martwi nas to. Mamy nadzieję, że będzie to dla Obamy zachęta, by kroczył drogą do zapewnienia światu sprawiedliwości.

[b]Były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari, ubiegłoroczny laureat: [/b]Nie osiągnęliśmy jeszcze pokoju na Bliskim Wschodzie. Wydaje się oczywiste, że [tą nagrodą] chcieli zachęcić Obamę do dalszych wysiłków. Życzę Obamie powodzenia.

[b] Sekretarz generalny Ligii Arabskiej Amr Musa:[/b] Mamy nadzieję, że nagroda ta pomoże w zintensyfikowaniu wysiłków na rzecz dokończenia procesu pokoju na Bliskim Wschodzie.

[b]Przywódczyni ujgurska Rebiya Kadeer, jedna z kandydatek do nagrody:[/b] Bardzo się cieszę. Przyznanie Nobla zwiększy oczekiwania wobec Obamy, że będzie się upominał o prawa człowieka na całym świecie.

[b]Ghassan Khatib, rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej:[/b] Mam nadzieję, że to będzie dodatkowa motywacja dla jeszcze cięższej pracy na rzecz pokoju w naszym regionie.

[b]Prezydent Izraela Szymon Peres:[/b] Niewielu przywódcom udało się zmienić nastrój świata w tak krótkim czasie.