Piotr Kowalczuk z Rzymu
Organizatorzy spodziewają się, że w związku z beatyfikacją i obchodami 1 maja do Rzymu przybędzie 450 tys. gości. Od 30 kwietnia na lotniskach, dworcach, stacjach metra, w historycznym centrum miasta i w okolicach Watykanu na pielgrzymów będzie czekać 35 punktów informacyjnych (wiele czynnych przez całą dobę). Ich pracownicy będą mówić w czterech językach, w tym po polsku.
Gośćmi zaopiekuje się 6 tys. policjantów, karabinierów i strażników miejskich, 2,5 tys. ludzi z ochrony cywilnej, 2,5 tysiąca wolontariuszy z ramienia miasta, 500 z wikariatu Rzymu. Służby medyczne zorganizują 14 punktów pomocy i szpital namiotowy.
Metro w niedzielę 1 maja będzie działać do 2 w nocy, zostaną uruchomione dodatkowe autobusy. Będą mogli z nich skorzystać m.in. uczestnicy modlitewnego czuwania w Circo Massimo (30 kwietnia). W ramach inicjatywy "Noc modlitwy" w centrum Rzymu z 30 kwietnia na 1 maja otwartych będzie osiem kościołów. Na plac św. Piotra, zdolny pomieścić 150 tys. osób, 1 maja pielgrzymi będą wpuszczani od 5.30 rano. Wszystkie muzea znajdujące się w gestii miasta (m.in. na Kapitolu) będą czynne w niedzielę i poniedziałek 2 maja. Wstęp – 1 euro. W niedzielę w historycznym centrum do późna otwarte będą wszystkie sklepy.
Władze Rzymu przygotowują dwie wystawy: na Kapitolu fotograficzną i filmową opowiadającą o Karolu Wojtyle, a na Piazza della Repubblica – o związkach Jana Pawła II z miastem. 2 maja na Kapitolu o godz. 19 odbędzie się koncert muzyki klasycznej i popularnej, w czasie którego o Janie Pawle II opowiadać będą m.in. kard. Stanisław Dziwisz i były naczelny rabin Rzymu Elio Toaff. Władze miasta reklamują uroczystości i towarzyszące imprezy cytatami z Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!" i słowami, którymi zwrócił się do tamtejszych księży: "Zabieramy się do roboty. Jesteśmy rzymianami".